| Carol83459 a întrebat:

Ce trebuie sa urmez ca sa devin judecator? Mate-info sau filologie? si dupa aceea ce ar mai trebui sa fac?

2 răspunsuri:
| Rellu10 a răspuns:

Daca doresti sa devii judecator trebuie sa alegi un liceu cu profil uman. Pune accent pe limba romana, istorie, psihologie, economie.
Dupa ce ai sustinut examenul de Bacalaureat si esti printre fericiti promovati, trebuie sa urmezi Facultatea de Drept(cel mai bine la o universitate).
Aici ai un site cu lista celor mai bune facultati de Drept care te poate ajuta pentru viitoarea ta cariera:http://www.avocatura.com/academica/facultati-de-drept.php.
Apoi trebuie sa treci cu brio peste examenul de Licenta.Pentru admiterea într-o profesie juridică, o condiție sine – qua – non este să fii licențiat în Drept.
Urmatorul site iti explica totul despre profesii juridice(eu ti-am ales pentru magistratura''judecator-procuror''):http://www.inm-lex.ro/.Sper ca te-am ajutat!? Iti doresc succes si funda te rog!:))

| alessia5158 a răspuns:

Nu are importanta profilul sau specializarea liceului--- importanta este soliditatea/temeinicia culturii generale pe care ti-o formezi urmand liceul respectiv. Apoi, dai examen de admitere la facultatea de drept--- studiezi 4 ani ( mii de pagini de curs!) iar la sfarsit, dai examenul de licenta in drept. Daca, cata vreme ai fost student, ai studiat cu adevarat si ti-ai luat examenele cu brio poti sa-ti incerci "muschii" si sa dai examen la Institutul superior al Magistraturii.Studiezi inca doi ani dupa care, daca-ti vei lua examenul de absolvire, poti sa profesezi ca judecator stagiar.
Citeste Legea nr.303/2004 incepand cu articolul 14 ( trateaza admiterea si parcursul studiilor la Inst. Superior al Magistraturii) :http://www.mmuncii.ro/......04_act.pdf