| 070Alexa a întrebat:

Ce valoare morfologica, Fs are ma din structura ceea ce ma jeneaza este dificultate rasfoiri funddaaaaaa repede

Răspuns Câştigător
| Elena97M a răspuns:

Ma = valoare morfologica de pronume personal forma neaccentuata si functia sintactica de complement direct

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De când "mă" are formă neaccentuată? Iar contextual este pronume posesiv.

| a răspuns:

Pronume personal.Si ca fs e cd

| Vegetto a răspuns:

Ma=pronume personal, completiva directa cred happy.Eu asa am scris la examen

| irenusa97 a răspuns:

Ma= pronume personal pentru ca "ma" este de persoana I si jeneaza persona a 3-a si de asta e personal si functia sintactica este de complement direct, pe cine? -pe mine ma.

| Sosetica7 a răspuns:

Pronume personal, complement direct

| Xcover a răspuns:

Ma=complement direct

| 070Alexa explică (pentru Xcover):

Si val morfologica