| Miruna0909 a întrebat:

Ce viitor credeti ca va avea o fata/femeie fără bacul luat, nici nu mai zic de facultate, care a fost codașa/corigentă la liceu, poate și în gimnaziu, familie/rude care nu au avut posibilitatea asa buna de a o ajuta cu bani, mediocri ca statut social?( Zic asta pentru că mai sunt persoane fara bac si facultate, dar au avut părinti bogati care i-au îngropat în puf)
Credeti ca o femeie de genu va avea succes la bani? Ce job-uri ar putea avea?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum isi face norocul.
Daca isi gaseste un sot instarit, care s-o sprijine, poate termina liceul, sa ia Bac-ul si sa termine si o facultate (mai ales la invatamant privat).

| dullcat a răspuns:

Daca va vana doar succesul la bani, cel mai probabil va esua, asa cum fac multi care sunt orbiti de iluzia succesului.Altele ar trebuie sa fie prioritatile acestei femei.
Am avut o colega care n-a luat bacul si l-a dat in sesiunea urmatoare, apoi a intrat si la facultate. Daca vrei cu adevarat, poti.

| Hyperion7 a răspuns:

DA!
O colega de la mine la liceu n-a luat bacul și acum scanează jucării intr-un depozit și face 2k euro pe lună, deeeci concluzia o tragi tuhappy
Te țâș tâș pe el bac daca nu te duce mintea big grin
Daca alții s-au descurcat, tu de ce nu ai putea?
Bafta!

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Cam greu să cred ca acei 2k de euro sunt facuti cinstiti, nu prea cred eu asta cu depozit, acum poate face altceva in acel depozit laughing laughing laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

laughing
Am văzut eu poze, că e o prietena de a mea și e de încredere, deci nu ar minți happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyperion7):

Fără bac nu se poate angaja bine.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți-am zis, crezi ce vreirolling on the floor)))))))))))))

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Corect aici!

| Eireann a răspuns:

Nimeni nu te intreaba de notele din gimnaziu sau liceu dar faptul ca nu ai bac-ul poate sa fie o problema. Faptul ca o persoana nu are aptitudini academice ( sau nu si-a dat interesul) nu inseamna ca nu este capabila sa invete chestii practice daca este nevoita. Bucatateasa sau ajutor de bucatar (poate nu la un restaurant de fite dar la o cantina a unui liceu/ facultate, cantina sociala), croitoreasa daca are indemanare, camerists la o pensiune/ hotel, lucratoare in depozit, muncitoare in fabrica, etc. Exista variante, pentru unele e nevoie de un curs de formare profesionala, altele ofera training la locul de munca, dar trebuie si sa pastram realismul - nu o sa castige mii de euro dar poate in timpul asta sa se straduiasca sa ia bacul in celelate sesiuni, are tot viitorul in fata, e foarte tanara si asta nu a fost decat un mic esec care poate sa fie depasit.

| anonim3248 a răspuns:

Poate să lucreze ca vânzătoare.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Succesul la banii n-are de-a face cu bacul sau facultatera.
Ci cu credința in tine insuți și ținta pe care o ai și de la care nu te abați

| UnchiulRamiz a răspuns:

Nici femeie de servici nu poate sa fie. În tari străine la munca în câmp. Sa aibă grija de bătrâni trebuie sa cunoască carte cât de cât. Altfel, numai videochat, onlyfans sau prostituție...

| Hyperion7 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Și cu videochat ieși bine
Faci terapie cu moșii și, daca e darnică, ii arată și ceva și hop miile de euro
Work Smart, not hardwinking

| Parakeets a răspuns:

Și crezi că cei picați în puf chiar o duc bine dacă nu se bazează pe propriile forțe?

În viață există doar un singur lucru bătut în cuie și nici ăla. Să te descurci pe propriile forțe. Restul e teatru. Restul e doar umplutură. Oricum cine primește de la părinți, are doar un mic boost, dar în final testele finale tot ei le dau.

Ok, poate o tipă fără bac (măcar fără bac) și faculta și fără sprijin măcar emoțional din partea cuiva drag (familie, prieteni, neamuri, un iubit) poate e o cauză pierdută. Nu că ar fi, dar sincer acum, sunt n studii că și fără o bază emoțională în spate (dar sănătoasă, nu cocoloșitoare sau obsesiv-compulsivă) un om nu poate multe. Sincer și asta o spune psihologia, nu eu. Dar nici așa nu e capăt de lume. În afară de copiii lupi, sunt n cazuri cu copii care au învățat la lumânare și au reușit. Însă am observat că și aici e o sabie cu 2 tăișuri, deja societatea urcând pe piedestal, rahatul ăsta și uitând că au reușit și oameni cu 6 sau 7, după ce au picat de 3 ori bacul și a 4 a l-o dus chiar sus sau după 3 încercări de a intra la faculta și în final o fost cu noroc. Sau unii chiar dându-și demisii peste demisii, că li se părea prea greu domeniul în care poate din întâmplare s-au dus iar după vreo 5 renunțări, a 6-a fost cu noroc.

Ce vreau să spun din poliloghia asta, este că nimic fără munca personală nu se poate, dar nici să crezi că toate le poți tu și că un Destin acolo mai mare decât tine, nu există. Când adevărul e că există și ne guvernează viața. Dacă nu ar fi fost așa, atunci de ce dracu nu suntem tot Mapamondul bogați, lipsiți de griji și nu avem doar bani pe bandă rulantă? Sau de ce nu toți avem 10 pe linie sau de ce nu toți suntem frumoși și body-bilding? Adică e clar, că nu toți suntem făcuți pentru a fi perfecți sau mă rog, aproape de perfecțiune. Sau nu toți suntem egali deși funny, tot God susține că în fața lui suntem egali. Tot funny e că El ne-a prescris totuși un mic destin de la naștere, cu anumite boli, parcurs existențial și chiar competență. Însă ne-a oferit evident și liberul arbitru, iar aici în liberul arbitru susțin eu că e tot ce face diferența. Adică liberul arbitru ne face să credem că noi vom muri doar măturători sau ok, nu ajungem nici CEO-ul unei mari întreprinderi, dar cine dracu ne oprește să nu fim măcar un mic manager al acelei firme? Sau un mic recrutor de personal? Acest liber arbitru face diferența în viața noastră. Însă da, și aici e iar de comentat, pentru că unii au impresia și că dacă au liber arbitru, pot face așa lucruri pe bucăți și vor reuși să devină altceva, când adevărul e că, totuși mai multe alegeri bune, pe parcursul mai mult ani, abia, va schimba sau măcar înfrumuseța oleacă un destin.

Iar ca să reformulez și treaba asta, ce vreau să spun e că decizia de a lua bacul și facultatea, chiar și cu susținerea părinților sau chiar și fără susținerea lor, fără un mic plan în spate sau chiar întrebarea "Ok, și după faculta, ce dracu fac cu viața mea?" Crede-mă că o diplomă, rămâne doar o bucată de hârtie. happy
Și acum vezi de ce e important să ai mai bine în spate "încrederea în forțele proprii" decât 2 hârtii?

P.S. dacă ai încrederea în spate, vin și hârtiile și și roadele culese de pe urma lor. La orice vârstă, oricum, oricând, atât timp cât da, ai un plan mai mare în spate, decât ideea că trebuie să obții o hârtie.

Răspuns utilizator avertizat
| MAteiLaAjutat a răspuns:

Doar din prostitutie din nefericire...

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna0909 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Zici tu ceva acolo cu inteligenta artificiala, si sa vinzi nu stiu de edit-uri, dar nu prea se gandesc femeile la chestii de astea, ca idee. Foarte rar asa ceva, mai ales la noi în țară, mulți abia stiu să deschidă un PC, sau să citească ce configuratii are unul, crede-ma, multi de la mine din liceu erau așa limitati, la capitolul calculatoarelor

| Parakeets a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Tipic masculin. N-am ce zice. Deși știți, dragi bărbați că până și prostituția, în spate, mere tot pe ideea "am încredere în forțe proprii".
Ce femeie cu capul plecat și oleacă urâțică sau care până la urmă, nu degajă de feminitate și chiar oleacă de perversiune, ar fi angajată ca prostituată?
Ok, poate una face autostopul în câmp și o ia neica berchea, un câine plin de spume ce și-ar trage-o cu oricare altă terchea-berchea.
Dar în secolul 21, nu știu dacă ați observat cumva, dar până și prostituția a ajuns job de fițe. Nu oricine se face prostituată.

Așa că dacă nu aveți de gând să susțineți oameni pe acest site, forum, ce dracului căutați bă frate aici?
Și azi, chiar nu am stare de a fi good-girl. M-am săturat să fiu asta și nimic să nu se schimbe, că același tipar îl observ și pe forumuri și în online, ca și în viața reală. Oameni plini de caterinci, oameni care râd din orice, oameni care nu ar ajuta și numai răi ar fi. Și întrebarea nu se află la "s** și dragoste" ci la carieră.

Deci am aștepta niște răspunsuri mai deep, mai serioase și chiar sincere, dar nu misogine.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Sincer nu prea ai ce face fără bac, mai ales în Romania. Barbatii în general sunt mult mai descurcăreți, fără bac, dar o femeie…. Greu rău de tot, doar dacă are foarte multe cunoștiinte să o ajute, barbat cu bani, sau dacă se duce să lucreze în altă tara, bineînțeles să aibă pe cineva la spate, poti foarte ușor să fi fraierită în străinătate, și ca bărbat poți, nu numai ca femeie. Daca este proastă rău, se va duce în extrema cealaltă, gen videochat, onlyfans, prostitutie, etc

| Miruna0909 explică:

Totuși, nu poti ajunge asa usor acolo, îți dai seama că trebuie să ai si multe cunostinte, și sa te duca putin capul ca să nu fi fraierit/a pe acolo

| anonim3248 a răspuns (pentru Miruna0909):

Fără bac nu se poate angaja ceva bine.

| Miruna0909 explică:

laughing laughing gata măi nu vă certati

| ZeulMuschilor a răspuns:

Onlyfans!

| Hyperion7 a răspuns (pentru ZeulMuschilor):

Dai un ban, da' stai in fațarolling on the floor

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

Pa domnul anonim nerd

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZeulMuschilor):

Daca asta e calea mamei tale, nu inseamna ca se aplica la fiecare femeie