| Sadop a întrebat:

Ceao! Am si eu o intrebare. As vrea sa devin jurnalista [ om de televiziune].Imi puteti spune mai multe despre mesera asta?

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Meseria asta o vezi zilnic la tv, sunt multe meserii in tv asa ca uita-te bine si gandeste-te care din ele te-ar atrage mai mult. in principiu iti foloseste un liceu de filologie (dar nu obligatoriu), fiin dobligatiru sa stii sa vorbesti si sa scrii corect romaneste. trebuie sa stii inca o limba straina cel putin foarte bine. trebuie sa ai dictie foarte buna daca vrei prezentator sau moderator. dupa liceu iti prinde bine o facultate de jurnalism sau de romana-o limba straina sau de limbi straine si mult noroc, curaj, tupeu si eventual si pile sa ajungi la tv. mai este si varianta ca dupa liceu sa faci o academie media, cum e acum http://www.intactmediaacademy.ro/ sau http://www.scoaladeteleviziune.ro/cursuri/index.1.html. oricum prinde bine sa ai si o facultate chiar daca faci cursurile unei astfel de academii, ca se prefera cu studii superioare. succes!