| Koba12345 a întrebat:

Cei care ati fost la lucru afara, ati trebuit sa dati un interviu inainte sa vada totusi cine sunteti?

5 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Nu stiu, nu am fost

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Depinde de job. Daca mergi ca manager trebuie sa dai interviu, daca mergi ca salahor nu iti trebuie nici un interviu

| haileewatson a răspuns:

Da, in orice loc de munca adevarat care se respecta trebuie sa dai interviu inainte. Daca mergi la munca la negru probabil nu ai nevoie.

| Eireann a răspuns:

Da, si de obicei trebuie referinte de la alte locuri de munca sau daca nu ai avut atunci de la profesori/ coordonatori de voluntariat/ formatori profesionali. Depinde de locul de munca dar acum se dau interviuri si pe Skype/videocall/Whatsapp sau la targuri de joburi internationale poti obinte un interviu in aceeasi zi sau o zi mai tarziu.

| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna se da interviu cu compania de recrutare, ca sa te verifice legal si profesional, sa vada cat stii, ce stii samd. Tot ei iti gasesc joburi, organizand interviu cu compania care are postul vacant ca sa te angajeze, dar numai dupa ce te intervieveaza. Compania de recrutare face si verificarile de rigoare, sunand la companiile unde eai lucart si cer referinte despre tine. Iti mai cer diplome, certificate, acte legale personale si drept de munca.
De obicei aceste interviuri pot fii telefonice sau video, iar actele se trimit prin email, alaturi de CV si resume.

Daca este companie foarte mare sau este corporatie, uneori este necesar sa ai doua interviuri, unul general cu Directorul de resurse umane si inca cineva din firma iar daca-i impresionezi pe aceia la triere si prima aparitie esti chemat la un interviu tehnic, unde apare seful sectiei care are nevoie de tine si un alt sef de echipa sau de departament, care te supun unui tir de intrebari profesionale.
Dupa acest ultim intreviu iti spun ca te vor contacta in cateva zile sa-ti spuna rezultatul interviului.
Aceasta procedura este normala pentru ca urmeaza alte interviuri cu alte persoane si pana nu se termina de intervievat toti candidatii, nu se ia o decizie clara pe cine angajeaza.
Asadar rabdare cat revin ei cu decizia finala.