| afrodita3333 a întrebat:

Cei care se ocupa de reclamele de la TV,ce facultate au facut sau ma rog, ar fi trebuit sa faca?

Răspuns Câştigător
| Liviu_2019 a răspuns:

Despre facultatea de Jurnalism nu stiu ce sa iti zic ca nu am facut asa ceva dar se "pupa" cu marketingul si publicitatea deci se potriveste. Dar iti recomand o facultate de stat fie ASE, SNSPA sau Universitate deoarece conteaza. Vad multe companii multinationale care se axeaza pe absolventi de facultati de stat si mai putin private. Plus ca ai vz ca sunt ceva probleme cu unele univ private in sensul ca diplomele acestora nu sunt recunoscute peste tot.
Job-uri pe partea de comunicare sunt nu am de ce sa te mint dat depinde acum, stiu ca o importanta majora o au si pilele relatiile. Multi care lucreaza in companii fie in marketing fie in alte domenii imi zic lucrul asta. Daca nu esti tu foarte buna exceptionala e greu sa iti gasesti mai ales la inceput.
Conteaza ca in anii de facultate sa faci parte dintr-un ONG activitate de voluntariat. Conteaza mult pentru proaspati absolventi ONG-urile. Crede-ma ca stiu.

Referitor la salarii la inceput e greu sa obtii un salariu mai mare de 1000 -1500 RON/luna e greu foarte greu.
La inceput poti opta pentru internship-urile de la Unilever Loreal dar conteaza mult si relatiile si ce ai facut tu pana atunci (ONG-urile conteaza enorrm). SI dupa internship-uri poti sa aplici pentru un post de asist mrk sau sa ramai sa lucrezi in cadrul companiei respective ca asistent mrk sau ca specialist marketing. Sunt multe lucruri care conteaza. Important e sa iti faci prieteni care lucreaza in domeniu. Stii cum e o recomandare in stanga in dreapta. Nu vreau sa te sperii dar asa merg lucrurile in mare.

Trebuie ca tu sa iti faci o evaluare super obiectiva si sa vezi daca esti sau nu potrivita pe asa ceva. Daca nu esti, degeaba vei invata tu vei avea note mari cum a fost cazul meu ca nu iti vei gasi de lucru in domeniu in mrk. Poate doar prin noroc mare sau prin relatii.

Stiu pe o tipa care a fost cu mine in grupa fffff timida greu scoteai de la ea vreo vorba. Si cum necum a facut niste internshiop-uri la Loreal Unilever si acum e junior brand manager. Deci cu pile relatii se poate dar fara e greuuu rau daca nu excelezi.

Mai cunosc pe o tipa avea un an experienta in domeniu fff buna tipa stia multe lucruri. A fost cu bursa Erasmus in Franta s-a intors in Romania abia dupa un an de cautari si-a gasit un job in mrk. Dupa ce lucrase la alte firme pe posturi in alte departamente decat marketing.

Mai am o fosta colega de grupa a lucrat un an de zile ca asist mrk la o firma a plecat de la aia si de abia dupa un an si-a gasit iar. Deci jobu-urile in domeniul asta se obtin foarte greu dupa cum vezi.

Am colegi care au avut note mai mari ca mine si lucreaza in Call Centere nici de cum in departamente de mark.

Eu am invatat mai multe lucruri utile stand acasa in fata calculatorului decat la facultate. Cand ma duc la un interviu sunt intrebat de chestiunile pe care le-am inv eu acasa nici de cum ceea ce am invatat la facultate. Diploma e asa sa o ai sa vada oamenii ca ai absolvit marketing la o facultate de stat.

Legat de copywritng e greu rau ti-am mai zis. La noi in Romania nu se face asa ceva.

E un domeniu in care conteaza enoorm de mult, scuza-ma ca repet, ATITUDINEA, ATITUDINEA E REGELE, in marketing daca nu ai atitudine nu ai nimic, mai ales pe partea de comunicare. Aici tu stii cel mai bine cum esti, unde excelezi si unde mai trebuie sa lucrezi, ma intelegi banuiesc.

5 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Facultate (de) media... sau arte sau orice altceva dar au deprins anumite skilluri pe parcurs sau la diferite cursuri particulare

| Liviu_2019 a răspuns:

Facultatea de marketing dar la noi in Romania nu se face marketing asa cum trebuie. Eu asa cum ti-am raspuns la ultima intrebare am facut 5 ani marketing ASE facultate de stat bla bla bla am frecat bancile ASE-ului 5 ani si pot spune ca nu inveti ceea ce trebuie mai ales daca vorbim de partea de publicitate, aici in Romania ceea ce se preda e departeeeee de ceea ce se aplica in practica.Aceeasi situatie e si la celelalte facultati de stat.

Si ca sa ajungi tu sa faci reclame TV trebuie sa stii copywriting eheeee e de munca nu e asa usor iar termenul asta copywriting e inca necunoscut de multi dintre "marii" profesori de la noi din Romania de marketing, in sensul ca nu se preda asa ceva si nici nu se va preda in viitorul apropiat. Poate sa faci o facultate in strainatate pe asa ceva dar cred ca e mai greu.

| afrodita3333 explică (pentru Liviu_2019):

Nu m-am hotarat inca dar si marketing-ul este/era pe lista mea.Ma gandeam si la jurnalist sau PR despre astea ce parere ai? O sa fac facultatea la Bucuresti si sincemi mi-e frica sa nu o fac si dupa aceea sa vad ca nu am ce face cu ea si sa mor de foame cu facultate.Stiu ca e greu la inceput, nu ma astept sa ma puna nimei director dar totusi...

| afrodita3333 explică (pentru Liviu_2019):

Da,te-am inteles perfect si multumesc ca ai avut rabdare sa imi scrii atatea.Chear m-a ajutat foarte mult, ma mai scos putin din ceata.Nu stiu inca ce sa aleg, trebuie sa ma mai informez, sper sa gasesc ceva forumuri sau blog-uri de unde sa aflu ceva mai real despre facultatile astea nu laudarosenia aia umflata de pe site-urile lor.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru afrodita3333):

Eu iti mai pot spune multe dar acum plec de acasa ca am treaba. Dc doresti mai vb. Pa Pa!

| Liviu_2019 a răspuns (pentru afrodita3333):

Despre facultatea de Jurnalism nu stiu ce sa iti zic ca nu am facut asa ceva dar se "pupa" cu marketingul si publicitatea deci se potriveste. Dar iti recomand o facultate de stat fie ASE, SNSPA sau Universitate deoarece conteaza. Vad multe companii multinationale care se axeaza pe absolventi de facultati de stat si mai putin private. Plus ca ai vz ca sunt ceva probleme cu unele univ private in sensul ca diplomele acestora nu sunt recunoscute peste tot.
Job-uri pe partea de comunicare sunt nu am de ce sa te mint dat depinde acum, stiu ca o importanta majora o au si pilele relatiile. Multi care lucreaza in companii fie in marketing fie in alte domenii imi zic lucrul asta. Daca nu esti tu foarte buna exceptionala e greu sa iti gasesti mai ales la inceput.
Conteaza ca in anii de facultate sa faci parte dintr-un ONG activitate de voluntariat. Conteaza mult pentru proaspati absolventi ONG-urile. Crede-ma ca stiu.

Referitor la salarii la inceput e greu sa obtii un salariu mai mare de 1000 -1500 RON/luna e greu foarte greu.
La inceput poti opta pentru internship-urile de la Unilever Loreal dar conteaza mult si relatiile si ce ai facut tu pana atunci (ONG-urile conteaza enorrm). SI dupa internship-uri poti sa aplici pentru un post de asist mrk sau sa ramai sa lucrezi in cadrul companiei respective ca asistent mrk sau ca specialist marketing. Sunt multe lucruri care conteaza. Important e sa iti faci prieteni care lucreaza in domeniu. Stii cum e o recomandare in stanga in dreapta. Nu vreau sa te sperii dar asa merg lucrurile in mare.

Trebuie ca tu sa iti faci o evaluare super obiectiva si sa vezi daca esti sau nu potrivita pe asa ceva. Daca nu esti, degeaba vei invata tu vei avea note mari cum a fost cazul meu ca nu iti vei gasi de lucru in domeniu in mrk. Poate doar prin noroc mare sau prin relatii.

Stiu pe o tipa care a fost cu mine in grupa fffff timida greu scoteai de la ea vreo vorba. Si cum necum a facut niste internshiop-uri la Loreal Unilever si acum e junior brand manager. Deci cu pile relatii se poate dar fara e greuuu rau daca nu excelezi.

Mai cunosc pe o tipa avea un an experienta in domeniu fff buna tipa stia multe lucruri. A fost cu bursa Erasmus in Franta s-a intors in Romania abia dupa un an de cautari si-a gasit un job in mrk. Dupa ce lucrase la alte firme pe posturi in alte departamente decat marketing.

Mai am o fosta colega de grupa a lucrat un an de zile ca asist mrk la o firma a plecat de la aia si de abia dupa un an si-a gasit iar. Deci jobu-urile in domeniul asta se obtin foarte greu dupa cum vezi.

Am colegi care au avut note mai mari ca mine si lucreaza in Call Centere nici de cum in departamente de mark.

Eu am invatat mai multe lucruri utile stand acasa in fata calculatorului decat la facultate. Cand ma duc la un interviu sunt intrebat de chestiunile pe care le-am inv eu acasa nici de cum ceea ce am invatat la facultate. Diploma e asa sa o ai sa vada oamenii ca ai absolvit marketing la o facultate de stat.

Legat de copywritng e greu rau ti-am mai zis. La noi in Romania nu se face asa ceva.

E un domeniu in care conteaza enoorm de mult, scuza-ma ca repet, ATITUDINEA, ATITUDINEA E REGELE, in marketing daca nu ai atitudine nu ai nimic, mai ales pe partea de comunicare. Aici tu stii cel mai bine cum esti, unde excelezi si unde mai trebuie sa lucrezi, ma intelegi banuiesc.