| andraaaaam a întrebat:

Cei care sunteti studenti la UMF Cluj (medicina generala), credeti ca este suficient 1 an pentru a ma pregăti pentru admitere? Am auzit ca este incredibil de grea.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de medicina este grea, nu incredibil, fiindca anual termina mii de studenti si sunt milioane de doctori in lume, care au facut aceea facultate.
Cunosoc persoane care nu au facut nici o pregatire pentru a intra la medicina, dar au pus mana serios pe carte si au tocit, ajungand sa termine medicina.
Asadar, nu are importanta pregatirea, ci motivatia si vointa ta, ca poti face 10 ani de pregatire si sa nu fii capabila sa intrii la facultate, sau poti invata singura si intra din prima.

| LadyKanae a răspuns:

In calitate de studenta in anul 2 la medicina generala in cadrul UMF Cluj iti pot spune ca 1 an de pregatire pentru admitere e suficient, dar doar atat timp cat te apuci serios atat la biologie, cat si la chimie. Trebuie sa parcurgi toate capitolele de mai multe ori, teoria la ambele materii trebuie sa o stii foarte, foarte bine, la chimie mai trebuie sa faci si probleme constant pentru ca o sa fie destule in subiectul de examen.
Sfaturi: ia-ti si cartile de grile pe care le ofera UMF-ul pentru pregatire ca sa te obisnuiesti cu stilul in care se fac grilele. Admiterea la Cluj e considerata cea mai grea din tara, dar nu e ea atat de dificila in sine, doar ca grilele sunt pline de capcane, o sa iti testeze si atentia. Bafta multa iti doresc happy