| Ion_Mircea_Mihai_1991 a întrebat:

Ciao, am si eu o intrebare. Pot sa predau chimie daca am facut facultatea de biologie? Un prof din facultate ne-a spus ca el a predat si chimie o perioada dupa terminarea facultatii de biologie (asta se intampla prin anii '70 deci era alt nivel de educatie atunci) dar pe mine m-ar interesa sa stiu daca pot sa predau si chimie desi sunt absolvent de bio? Astept raspuns... Funda...happy

3 răspunsuri:
| Entice a răspuns:

Legal nu ai voie. Trebuie sa faci facultatea de chimie si modulul pedagogic ca apoi sa poti preda elevilor de liceu. Daca vrei sa predai la facultate, ai nevoie de doctorat.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti decat daca ai specializarea in profilul postului sau daca ai a doua specializare in chimie(cursuri postuniversitare de formare continua organizate de facultatile de chimie ). In plus, pentru a preda ai nevoie de pregatirea psihopedagogica ( modul I si/sau modul II)----pentru confirmare, Art.9, aliniatele (5) si (7) din Metodologie :http://titularizare.edu.ro/......4-2015.pdf

| Diabolik94 a răspuns:

Daca termini Biochimia, ai tot dreptul sa predai sau daca faci un master pe domeniu.