| anonim_4396 a întrebat:

Cine castiga mai bine? avocatul sau procurorul?

argumentati big grin

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Fara indoiala, avocatul. Pentru ca procurorul este functionar public si poate castiga doar atat cat ii permite grila de salarizare. Profesia de avocat este o profesie liberala, deci un avocat poate castiga in functie de valoarea onorariului negociat cu clientul, in functie de cati clienti isi atrage si in functie de felul procesului in care partea pe care o reprezinta este implicata. Imagineaza-ti un proces civil avand ca obiect dreptul de proprietate asupra 1000 ha de padure pe care avocatul il castiga : cam cat va fi onorariul avocatului, socotind un minim de 1000 euro /ha valoarea padurii in litigiu. Ar fi vreo suta de mii de euro, nu-i asa?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate generaliza. Este sigur ca un avocat bun castiga mai mult decat orice procuror dar si un procuror poate castiga mai mult decat un avocat prost. Numai bine!

| NoCharachter a răspuns:

Procurorul.

| MindExplode a răspuns:

Avocatulhappy

| Gufiii a răspuns:

Procurorulhappy

| Ionut_2962 a răspuns:

Pai depinde un procuror are salar fix dar avocatul depinde de greutatea cazuluiwinking

| blueangelll a răspuns:

Avocatul; x