| bianca_4393 a întrebat:

Cine imi da un model de teza clasa a 5-a sem al 2-lea dar nu cu download ca nu am cont:dfunda

2 răspunsuri:
| Joaannaa a răspuns:

Euu.uite aicismug

Varianta subiect teza semestrul II
Clasa a V-a

Subiectul I (48 puncte)

1. a) Aflati x din egaliatea: x-0, 5=0, 5
b) Dintre nr. si este mai mic…
c) din 30 este…

2. a) Dimensiunile unui dreptunghi sunt egale cu 56 cm si 34 cm.Perimetrul sau este…
b) Aflati astfel incat fractia sa fie supranitara…
c) Rezultatul calculului este…

3. a) 0, 0058dam=…km
b) 606, 4ar=…m
c) 27l=…ml
4. a)Cel mai mare divizor comun al numerelor 16, 32 si 48 este…
b)Rezultatul calculului este…
c)Perimetrul unuitriunghi cu lungimea laturilor de 15cm, 20 cm si 35 cm este …

Subiectul II (42 puncte)
1.Calculati:
a)
b)

2 a)Un teren de fotbal are forma unui dreptunghi. Desenati dreptunghiul.
b)Stiind ca dublul latimii este cu 6m mai mic decat lungimea, iar perimetrul este de 312 m, aflati dimensiunile acestuia.
c) Calculati suprafara acoperita cu gazon.
d) Pentru trasarea a 10 m de linie alba se foloseste un kg de vopsea. Cate kg de vopsea se folosesc pentru a marca perimetrul terenului?

Timp de lucru 1 ora

Subiectul I

1 2 3 4
a b c a b c a b c a b c
72cm2 85 0 230 7 920000 4560s 84

Subiectu II

1.a) Introducerea întregilor in fracţie.
1 = 2p
Rezolvare 3p
Finalizare a=2 2p
b) Transformarea fractiilor
0,(3)= = 2p
0, 25= = 2p
Rezolvare 2p
Finalizare b= A 1p

2. c)

C
B

d)P=3, 75+ 2, 23+ 4, 02 7p
P=10 dm
e) 7p
f) A=L2
A=0, 5 dm2
7p

| Joaannaa a răspuns:

Si daca nu poti sa rezolvi asa, lasa id`ul tau de mess itr`un mesaj..si ti`l dau pe mess.ok:*:*? Sper ca am ajutat. Fundaa?