| Andrei123Aa a întrebat:

Cine sunt oamenii care dau forma caroseriei masinilor? Cei care le deseneaza sa zic asa. Sunt ingineri proiectanti nu? Sau pur si simplu talentati la desen. Din curiozitate am ajuns sa pun intrebarile astea dupa ce am vrut sa aflu salariul unui proiectant de caroserie. Asa le zic eu ca alte informatii nu prea am gasit despre ei

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Designer. Minim nivel de inginer proiectant. Pentru că e foarte ușor să dai pe hîrtie forma mașinii, însă in practica, cînd vrei să concretizezi acea formă, te izbești de anumite probleme tehnologice. De exemplu, o anumită curbura a caroseriei nu poate fi făcută la tabla, și atunci trebuie sa o eviți. Sau: trebuie sa tii cont de rezistenta mecanica, la ce forte sunt supuse piesele, fiecare în parte. Tu știi astea, știi capacitățile tehnologice ale fabricii, și faci desenul, proiectul în funcție de ele. Nu e deloc o treabă simpla! O simpla linie greșită în proiect poate da multe batai de cap. Totul e calculat cu o precizie extraordinara.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt ingineri auo si arhitecti de masini, ca aia fara facultatea nu sunt angajati nicaieri, chiar daca sunt ei talentati la desen.

| dolceromania a răspuns:

Pai șanț și proiectanți și talentați la desen, se fac sondaje cu desenele și care prinde mai bine e ales. Oricum piata cere, daca te uiți azi la mașini cam majoritatea se aseamănă una cu alta, asta înseamnă că din graba de a scoate ceva nou se copie unu pe altul!

Răspuns utilizator avertizat