| We will meet one day, but not today... a întrebat:

Conform Codului muncii cit timp trebuie sa mai lucrez din momentul ce scriu cerere de demitere din post?

Si ce se intimpla daca REFUZ sa lucrez acest termen? Adica nu ies la munca nici o zi mai mult?

2 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Fii pasnica
la un alt interviu si angajare ti se cer referintze de la vechiul loc de munca
15 zile calendaristice la muncitori iar la cei din conducere 30 zile calendaristice
iar daca refuzi sa muncesti ti se desface contractul de munca disciplinar dupa 3 zile de absentza nemotivata

scoate-ti un concediu medical daca nu mai vrei sa lucrezi

| adryano05 a răspuns:

Salut!
Daca nu iti inchei contractul de munca pe cale amiabila, cu acordul partilor, trebuie sa-ti dai demisia si sa stai in preaviz 15 zile (nu stiu exact daca sunt lucratoare sau calendaristice).
Daca refuzi sa vii la munca...nu sunt specialist dar stiu ca angajatorul are niste drepturi, cum ar fi sa-ti opreasca din salariu (ultimul pe care ar fi trebuit sa-l iei) pana la 20% (parca) si chiar sa-ti desfaca contractul de munca cu litera x (am uitat care laughing ) care se consemneaza in cartea de munca si iti va fi mai greu sa te angajezi apoi, e ca o bila neagra.
Daca stie cineva detaliile exacte, eu am scris din amintiri, dar sper totusi sa fi fost de folos.