| KiszMy a întrebat:

Consider că munca ar trebui să fie sancționată, nu remunerată, deoarece o persoană care muncește nu acționează liber ci determinată de alte persoane. E limpede că dacă ai serviciu ești manipulat de către alte persoane, fiecare pas pe care îl faci până la locul de muncă este determinat de programul de lucru făcut de șefi, fiecare mișcare a ta este dictată de șefi.
Părerea mea este că produsele activităților care nu sunt libere ar trebui să fie confiscate, fiindcă așa este drept. Un om liber este drept, un om manipulat este nedrept. Sunteți de acord cu mine?

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Tu vezi munca intr-un mod cam ciudat laughing. Pe langa asta, banii de unde sa vina?

| Ara997 a răspuns:

Indivizii sunt fiinte sociale cu nevoi bine determinate.
nu muncesti "determinat " de alta persoana ci de propriile nevoi ( vezi piramida lui maslow)
aceste nev. le poti satisface prestand o activitate utila altei persoane respectiv societatii.
nu toti avem in fundul gradinii o livada de portocali,
nu putem avea bunuri si resurse din care sa traim fara sa contribuim pentru societatea in care traim (ma refer aici la impozitele pe care le platim pe proprietati)
de ce sa contribuim la plata serviciilor sociale? pentru ca avem nevoie de ele si iarasi revenim la nevoile noastre : siguranta, sanatate, educatie deci pompierul, politzaiul, doctorul, moasha, profesorul trebuiesc platiti.
a, uitasem si popa!
zi faina

| nda a răspuns:

Tu din ce traiesti?

| GHoST013 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.
Nu suntem in evul mediu, nu esti sclav. Esti remunerat pentru ca muncesti, muncesti voit si in urma unui contract semnat de tine. Daca nu ai muncii cum ai vrea sa-ti intreti casa, familia, pe tine, etc? Exista si varianta sa te muti la tara sa plantezi rosii si sa cresti castraveti dar daca stai bine sa te gandesti nu muncesti pentru un patron dar tot muncesti. Nu poti sa stai degeaba si sa supravietuiesti pentru ca daca ar merge asa toti am taia frunze la caini.

Răspuns utilizator avertizat
| TonyGTO a răspuns:

Ăă? Sa inteleg ca tu vrei ca oamenii care muncesc sa ajunga sa fie huiduiti sau ce?laughing