| Alexzzz134 a întrebat:

Contează liceul pe care îl fac? Aș vrea o părere pentru că eu aș vrea să devin polițist dar vreau să știu dacă contează liceul pe care îl fac, de exemplu daca fac o limbă străină sau sportivul sau uman pentru că la astea am cele mai mari șanse după pot profesa? In ce meserie vreau eu sau am restricție din cauza profilului?

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde. In principiu nu. De oriunde poti da oriunde. In practica cam da, in 90% din cazuri. Oricum la 14 ani majoritatea n-au idee ce vor sa faca. Doar ca daca stii ce meserie vrei sa ai pe viitor atunci e recomandat (NU obligatoriu insa) sa mergi pe specializarea care te ajuta cel mai mult. Sigur, poti merge unde vrei dupa liceu, insa iti va fi mult mai greu fiindca va trebui sa te 'lupti' pe locul acela cu alte persoane care au invatat mai mult ca tine (la scoala, nu vorbim de pregatiri sau altele) timp de 4 ani. Ceea ce iti scade considerabil sansele. Din nou, daca esti bun si te pregatesti ai sanse sa devii ce vrei, insa cel mai bine e sa profiti de ocazie si sa alegi ceva care sa te ajute... Si e mai bine sa alegi un liceu mai bun fiindca in general materia se preda mai bine acolo si profesorii sunt mai pregatiti. (in general)

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Stai chill nu conteaza nmc pe lumea asta toti vom muri fa ce liceu si profil vrei nu i pasa nimanui nici facultatea nu conteaza lasa te de scoala citeste tata bogat tata sarac fa te antreprenor investeste in stockuri si o sa ajungi miliardar