| yolandanedelcu a întrebat:

Conteaza notele pe care le pun profesorii?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

DA... dar nu intotdeauna reflecta adevaratele cunostinte si pregatirea elevilor! Uneori se fac discriminari, fie ele si pozitive, dandu-se note mari...cand si unde nu este cazul., si mici, drept pedeapsa...
Importante raman cunostintele, informatiile retinute, notele...nu mai conteaza peste ani...
Dar e bine sa fie mari si sa reflecte cunostintele!

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Daca e vorba de cunostintele acumulate, poate ca nu reflecta in totalitate ceea ce stii, asa cum a spus alessa pot fi prea mari fata de ceea ce cunosti sau prea mici pentru ca se poate sa fi avut o zi proasta si n-ai reusit sa redai tot ceea ce stii. Notele sunt orientative. Sunt si pentru instiintarea parintilor. Sa stie si ei cam cum sta copilul lor cu... scoala. Necazul e ca multi elevi copiaza pentru a avea note cat mai bune, acest lucru nereflectand adevaratele lor cunostinte. In alta ordine de idei sistemul de admitere care se bazeaza pe dosare si calculul mediilor... notelor, este un motiv in plus pentru care toti elevii se muncesc (sa invete sau sa copieze) pentru a reusi la admitere. Profesorii, multi dintre ei, dau note mai mari, gandindu-se sa nu le strice viitorul... etc.
Pe vremea cand la admitere conta doar examenul - in liceu nu vedeai medii atat de mari. Nu termina nimeni clasa a XII-a cu 10 si nici bacalaureatul. Acum, sunt licee fara prestigiu, care noteaza mai bine elevii, asa ca acestia au un atuu in plus fata de colegii care invata in licee unde se intra greu si se invata din greu..., dar unde notarea nu e "discriminata pozitiv".
In fapt conteaza notele pe care le pun profesorii cand nu ar trebui sa conteze decat ceea ce stiu elevii.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde. Daca vrei sa mergi la o facultate la care se intra pe baza de concurs de dosare...conteaza foarte mult notele pe care le iei. Daca doresti sa urmezi o facultate la care se intra pe baza de admitere...notele din liceu/generala nu mai conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da conteaza deoarece poti merge mai departe fara notele astea nu poti face nimic in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notele conteaza foarte mult

| castamate a răspuns:

Sunt de acord cu "rroxi43"! Bravo "alessa"!