| anonim_4396 a întrebat:

Crede-ti ca dupa alegerea luata de parlament fata de admiterea la ciclul liceal cea ce zice ca media din clasele 5-8 v-a conta 25% iar examenul final 75%(o alegere buna, zic eu), va face mediile de admitere la licee sa scada sau sa creasca in general ( doar media finala fata de anii trecuti)?

2 răspunsuri:
| oanaX a răspuns:

Eu cred ca va face mediile de intrare sa scada pentru ca, pana acum, elevii s-au bazat pe medii (au acumulat medii mari; profesorii au dat note mari pentru a ajuta elevii sa intre la licee mai bune si astfel sa creasca cota scolii) cu gandul ca sunt importante si acum vor fi nevoiti sa invete pentru examene la care sigur vor lua note mai mici iar de aici rezulta ca o mare parte dintre elevi vor avea o medie dintre notele acumulate in gimnaziu si examen mult mai mica. Locurile de la licee trebuie ocupate asa ca se va intra cu medii mai mici happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur mediile vor scadea, dupa parerea mea cu peste un punct sau chiar 2. S-a vazut la simularea evaluarii cat de pregatiti sunt cei din cl. a VIII-a.