| GulDan a întrebat:

Credeti ca e greu sa devii fotomodel? ce iti cere?

Daca tot fac sport de ani buni si tin mult la sanatate, m-am gandit ca nu mi-ar strica.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Când e vorba de FOTOmodel, nu prea contează înălţimea. Important e ca în ansamblu să arăţi bine sau de impact, diferit şi să fii fotogenic(ă). Dacă o faci mai mult ca pe un hobby, nu presupune cine-ştie-ce efort. E fun.

| GulDan explică (pentru NOname):

Am inteles si ai idee cum dau de unul din critici? sa vad daca am sanse happy?

| NOname a răspuns (pentru GulDan):

Critici putem fi cu toţii, dar dacă vrei vreo agenţie, dă o căutare pe google, poate găseşti câteva în zona ta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NOname):

In modelism inaltimea este critica, cum sa nu conteze?!
uite aici:
Criterii eliminatorii
Modele fete: peste 13 ani si 1, 72m
Modele baieti: peste 16 ani si 1, 82m
sursa:
http://mramodels.ro/inscriere/

| NOname a răspuns (pentru Violleta2022):

Greşeşti. Cheia e cuvântul "foto".

http://culturainquieta.com/......girls.html

| Violleta2022 a răspuns (pentru NOname):

Alea-s fotografii facute de un fotograf pentru portofoliul lui de fotograf, nu fotografii de fotomodilsm, 2 arii total diferite, avand in comun intr-adeavar 2 cuvinte foto si model, dar folosite cu sensuri diferite in 2 arii total diferite!
In industria modei, nu cea fotografica, ca sa devii fotomodel, trebuie sa intrunesti niste criterii, iar una din cele eliminatorii este inaltimea de peste 1.82m la baieti si peste 1, 72 la fete. Mia sunt criterii de greutate, simetria fetei, membre drepte, spate drept samd, dar nu mai intram in amanunte ca nu-i cazul, baiatul care a pus intrebarea poate sa citeasca si singur pe site-ul acelei companii de modelism.

| NOname a răspuns (pentru Violleta2022):

Gretta, îmi pare rău, dar iar eşti în eroare.

1. Ţi-am dat doar UN exemplu, ca să-ţi arăt/amintesc cât de departe poate ajunge fotografia, cât de puţin restrictivă este. Limitele gen înălţime sunt amuzante, când vine vorba de arta fotografică.
2. Site-ul dat de tine (care, apropo, e tot doar UN exemplu, nu e vreun etalon) se referă la modeling în general, deci, evident, se pune accent pe înălţime. Nu se caută exclusiv FOTOmodele, ca să-l poţi folosi drept argument.
3. GulDan a întrebat dacă e greu să devină FOTOmodel, nu dacă e greu să devină un fotomodel pentru industria vestimentară. Iar eu am încercat să-i răspund cât mai la subiect, complet şi realist, nu să-l dezinformez. Nu spun că ai încercat altceva, dar ţi-ar ieşi mai bine, dacă ai fi mai atentă.

| Violleta2022 a răspuns:

Criterii eliminatorii:
Modele fete: peste 13 ani si 1, 72m
Modele baieti: peste 16 ani si 1, 82m

| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa iti permiti sa fii fotomodel, trebuie doar sa arati bine si sa ai ceva noroc de o agentie.

| SofianAdrian20 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie foarte greu daca arati bine si esti inalt, inscrie-te la concursuri de modeling, trebuie sa fii descoperit de cineva, sper ca te-am ajutat big grin

| Chinezul112 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai inaltimea peste 1, 75 si in jur de 50 kg. trebuie sa mergi la o agentie e modeling si ei te vor accepta sau nu.Vei muncii foarte mult la modeling, vei sta mult pe tocuri si trebuie sa stii sa pozezi. Sa nu uitam ca trebuie sa defilezi pe catwalk. Si trebuie sa faci ce vor ei

| dvasiliu a răspuns:

Daca esti si inalta si arati bine, e foarte usor. De exemplu poti sa te înscrii pe Mymodels