| mary_9821 a întrebat:

Credeti ca e o sansa sa continui studiile in strainatate? vreau sa va expuneti parerile am nevoie de o comunicare/eseu! plss. car este interesul de a continua studiile nu in tara voastra? dati-mi un exemplu de persoana amic care a facut studiile in strainatate si care sunt diferentele de a studia in tara ta si peste hotare? plss opinii... DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Sa stii ca desi in topuri suntem cam ultimii la facultati, in realitate lucrurile stau umpicutz altfel.cine vrea sa invete invata si in Romania.in strainatate te duci doar daca iti doresti cu adevarat sa faci o anumita meserie pe care in Romania nu ai sanse sa o practici.stiu oameni in strainatate, dar e foarte mult de invatat si plus ca inveti intr-o limba straina! gandeste-te bine!

| iuliaoprea a răspuns:

Depinde si ce studii faci si ce vrei tu de fapt. De ce vrei sa pleci? Eu de exemplu vreau sa plec sa fac jurnalism la Strasbourg - Franta. Si vreau asta pentru ca sunt sigura ca adevaratul jurnalism acolo il pot invata si apoi sa vin acasa sa aplic in Romania tot ce am invatat acolo. Imi iubesc tara, asa cum e ea cu Boci si Basesti samd, si de aceea vreau sa fac ceva pentru ea. O data prins in interior nu mai vezi unde sunt erorile si trebuie sa iesi din tara ca sa iti dai seama unde s-a gresit. Important e sa nu uiti de ce pleci si ce vrei sa faci, si sa te intorci mereu.

| karellen a răspuns:

Cunosc multe persoane care au plecat la studii in afara. niciuna nu s-a mai intors. cativa colegi au plecat la facultate, imediat dupa bac, in SUA. altii au plecat la master (in Belgia sau Franta). cert este ca o experienta intr-un alt sistem educational nu poate fi decat benefica, mai ales in vederea integrarii pe piata muncii din respectivul stat, in mod evident mai dezvoltat decat Romania. totul depinde de bani, in fond, dar daca ai rezultate foarte bune in liceu (premii la olimpiade nationale/internationale) poti primi o bursa din partea universitatii la care aplici, mai ales ca taxele de studii nu sunt deloc mici