| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca la varsta de 19 dupa ce termin liceul la care sunt(electronica)
Pot sa-mi deschid o afacare intr-un domeniu total diferit chiar daca nu prea am cunostinte si nu am mai lucrat in acest domeniu?

2 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Daca o sa iei bacalaureatul, poti, dar daca nu-l iei trebuie sa te axezi pe domeniul care l-ai facut in liceu.

| alessia5158 a răspuns:

Sigur, se poate cu conditia sa fii major,sa ai banii necesari, sa ai ideea de afacere, sa ai calitati de antreprenor---a avea sau nu o diploma de bacalaureat nu este o conditie, asa cum incearca sa te convinga Epique!

Inainte de a incepe afacerea, trebuie sa-i dai o forma legala de organizare ca de exemplu : SRL (societate cu raspundere limitata), PFA(persoana fizica autorizata), II(Intreprindere individuala). Daca domeniul de activitate al formei de organizare ales nu are nicio legatura cu pregatirea ta profesionala atunci, nu vei putea alege nici PFA, nici II--- singura optiune va fi SRL-ul. Vezi, in link, o enumerare a avantajelor si dezavantajelor acestor forme de organizare:http://www.biziday.ro/......si-un-srl/