| cosmin986522 a întrebat:

Credeti ca mai ajuta la ceva bacu? Sa zicem ca il iei, te duci la facultate, dupa dai din colt in colt ca nu gasesti loc de munca si in final ajungi vanzator ca aia care de abia au liceu terminat.Ce rost mai are sa-l luam?

21 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu stiu de unde stii tu exemplele astea dar pot sa iti spun ca toata aceasta poveste cu ''poti sa ai facultate ca tot vanzator ajungi'' e nascocita tocmai de cei care nu au studii, pe sistemul fabulei cu vulpea si strugurii. In ziua de azi fara carte nu ai sanse si asta e perfect pentru ca eu unul sunt satuli de oamenii care nu se respecta intr-atat pentru a se culturaliza in primul rand. Scopul vietii este acela de a invata permanent si de a aplica intre timp ceea ce inveti, cam la asta se rezuma totul. Nu vrei sa iei bacul? Foarte bine, e alegerea ta dar nu uita ca viata este suma alegerilor noastre. Din punctul meu de vedere fara of acultate, un master, un internship calumea si mult studiu individual e foarte greu pentru oricine sa se puna pe picioare. In schimb nu cunosc oameni de valoare intelectuala cu studii care sa nu traiasca bine din ceea ce le place. Chiar nu cunosc. Dupa fapta si rasplata.

| TheAce a răspuns:

@ Spetznas: ''Studiile nu il face pe om''? Ce ar fi sa incepi, macar din respect pentru tine sa pui mana pe un manual de gramatica si ortoepie a limbii romane si apoi sa nu mai postezi raspunsuri pline de greseli. Nu ma refer la greselile de tip ''typo'', acelea sunt scuzabile. Vad ca esti pe site de o vreme si ca ai raspuns la mii si mii de intrebari. Astea sunt raspunsurile pe care le dai? In acest fel se slefuiesc in ziua de azi mintile generatiei tinere? Asta e raspunsul, sa mergi afara si sa fii sclav? In general nu ma enervez dar ma irita groaznic asemenea abordari, fara suparare. Cred cu tarie ca pe acest site exista tineri cu potential si cu viitor. Tine de noi sa ii ajutam si sa ii indrumam in directia corecta, ori, crezi sau, SCOALA si STUDIUL sunt directia corecta si demna de urmat. Vrei sa fi sofer pe tir? Foarte bine, bravo tie dar nu trai cu impresia ca toti cei de aici au aspiratii atat de mici. Te poti supara acum pe mine, e alegerea ta si n-am sa te judec dar pentru binele acestui site trebuia sa scriu acest mesaj si trebuia sa fiu ferm. Copii, nu uitati: If you're smart you'll have glory/ If you're not then...I'm sorry...

| mgtow a răspuns:

Nu are rost sa il ai la romani, in strainatate fara bac sau fara studii ai salariu de 3000€ in anumite domenii de lucru si la noi statul te fura dar are pretentii sa fi diplomat. Tu fa ce poti apoi pleci in strainatate unde ti se ofera un loc de munca stabil si bine platit pentru ca multi straini ne vad destul de inteligenti pentru a lucra la ei. In tara nu se merita sa inveti la ce salarii exista.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru mgtow):

Crede-ma ca nici instrainatate nu iei 3000 de euro daca ai capul gol.

| mgtow a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Tu crezi ca stii cam multe de te contrazici cu mine.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru mgtow):

Nu ma constrazic prietene cu tine, dar gandirile astea ma irita. imi exercit si eu dreptul la replica, ca orice cetatean intr-o tara democratica, unde democratia trebuie sa functioneze si in mediul online. atata tot. chiar nu vad de ce te ataci aiurea.

| mgtow a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Studiile nu il face pe om, doar ii faciliteaza niste drepturi intro meserie, cazuri sant cu studii si au salariu mic si fara studii cu salariu mare si asa mai departe, variaza de la caz la caz. Nu toti care au facultati castiga mai mult decat unul fara liceu.

| CataC a răspuns:

Salut
Depinde ce vrei de la viata.
Poti sa freci menta prin scoala si sa nu iei bacul, urmand sa ai toata viata un loc de munca de om fara bac.
Poti sa pui mana sa inveti, ca inveti pentru tine, sa faci o facultate, si sa ai o viata mai usoara dupa.
Nimic in viata nu vine fara efort, depinde de tine daca vrei sa-l faci acum sau restul vietii.
Bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii ca la 90% din joburile de vanzator ti se cere diploma de bac, sa stie omul care te angajeaza ca macar stii sa numeri

| drogh a răspuns:

Are rost bacul. Dacă ai carte, ai parte! Dar acum depinde şi de norocul fiecăruia unde ajunge.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru drogh):

Norocul nu exista omule.

| charleslouboutin a răspuns:

Evident ca te ajuta. Daca nu il iei, ti-ai irosit degeaba 12 ani cat ai stat in scoala, ca nu valoreaza nimic fara acea diploma!winking

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Bacul, in primul rand, este un examen de maturitate. De ce nu faci un experiment: incearca sa te imaginezi peste doi ani fara bac si, implicit, fara facultate, ca aceia pe care ii tot evoci tu acum. Te vei da cu capul de pereti pentru ca nu ai avut curajul necesar sa inveti bine incat sa iei bacul sau ca nu ai intrat la o facultate chiar daca aveai toate mijloacele. Esti adolescenti si tentatiile sunt multe, simti nevoia sa ai banii proprii, ii vezi pe cei de 20 de ani care muncesc si sunt liberi, care nu se ingroapa in carti si nu cheluie banii intr-un mod rational insa tu ar trebui sa stii ceea ce faci. Facultatea este cea mai buna alegere pe care le poate face un adolescent. Singura problema este ca va fi pe termen lung, ca o investitie profitabila.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Prietene Spetsnaz, intr-adevar, sunt cazuri si cazuri, insa ceea ce spun e ca avem nevoie si de oameni care sa munceasca, sa sape pamantul, sa lucreze in agricultura, in constructii, in salubritate, etc. Nu avem numai de intelectuali. Plus de asta, e posibil ca unul cu studii sa ia mai putin decat unul doar cu liceul, insa sunt domenii intre domenii si chiar spuneam ca depinde cum te orientezi si cu facultatea. Ideea e ca bacul trebuie sa il iei, nu numai pentru serviciu, iar alegerea facultatii este o chestie complexa, la care majoritatea o dau in bara. Si chiar asa de rau va pare ca invatati? Si revizuieste-ti te rog gramatica, pentru ca esti exemplul clar a ceea ce susti.

| tudo393 a răspuns:

Aree rost! Fara el luat(fara nota buna mai bine zis) nu vei ajunge la o facultate buna, iar fara facultate te vei angaja mai greu.Mai ales ca daca faci facultate si programare..cu programarea vei castiga o gramada!

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Bacul trebuie luat, asa nu ai pierdut degeaba 4 ani. Eu ma gandesc la facultate daca se merita..cunosc persoane cu facultate si master care lucreaza in agricultura in strainatate deoarece salariile sunt groaznice in Romania..Si eu stau si ma gandesc..sa ma duc la facultate sau sa imi gasesc de munca? Ma gandesc sa nu pierd alti 3+2 ani degeaba. Poti incerca o facultate asa cand o sa ajungi sa lucrezi cu persoane care nu au nici 12 clase nu o sa ai regrete..nu o sa poti spune "poate daca as fi facut o facultate as fi ajuns altcineva". Acum depinde. poti face o facultate si apoi sa ajungi sa ai un loc de munca si un salar decent..sau poti face o facultate si sa ajungi sa lucrezi cot la cot cu oameni care au 4 clase.e dupa noroc. Eu cred ca o sa incerc totusi la facultate, sa nu imi pare rau mai tarziu ca nu am incercat. Bafta

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Prietene, facultatea chiar merita. Dar pentru o facultate buna, iti trebuie medii de liceu bune, medie buna la bac, examen de admitere promovat cu nota mare... Ca daca faci facultatea la Spiru Haret si nici pe la aia nu dai, dar pana la urma iei diploma, nu e nimeni obligat sa te angajeze. D-apoi pe bani multi. Daca faci facultate bune si te orientezi ce fel de facultate se merita sa faci, e ok. Pentru ca in ziua de azi tot vezi persoane pe la facultatea de sport, pe la management. Ce te astepti sa iesi din facultatea de sport? Sportiv profesionist? Profesor de sport? Nu e nevoie de atatia profesori de sport. De la management? Imagineaza-ti, ai 19 ani, iei bacul si dai la management. Termini facultatea. Logic si normal, cine te angajeaza pe tine pe functie de conducere daca nu ai niciun pic de experienta? Dupa mine, facultatea de management trebuie facuta de persoanele mai in varsta, cu o experienta in munca, nu de copiii care ies de pe bancile liceului. Si exemple din astea sunt mult. E adevarat ca se gaseste mai greu de munca in Romania, dar nu e chiar asa negru cum vad multi. Dar na, daca au facut o facultate sa fie facuta, da, e de inteles. Plus de asta, cine se vede mai slabut, nu vad de ce are pretentia la facultate. Ar trebui sa mearga la munca de jos si gata. Ca unii nu isi vad lungul nasului. Adica nu sunt in stare de prea multe, dar vor sa faca facultate si apoi vor serviciu pentru oameni cu studii superioare. Asta e. Se cunoaste ca prostul nu stie ca e prost.

| InfinityIsTheLimit a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Sincer mie mi se pare ca facultatile au ajuns ca liceele. Orice prost le face. Si da ai dreptate, cine e mai slabut sa nu faca facultate, dar nu vezi ca nimeni nu te baga in seama nici cu facultate, dati seama doar cu liceu. oh go on Si totusi nu cred ca dintr-o grupa toti ar trebui sa fie primi, toti de 10. Intotdeauna sunt cei 2, 3 care sunt de 10, restul sunt normali. Asta nu inseamna ca cei "normali" nu au dreptul sa isi gaseasca un loc de munca decent. Si nu stiu sincer cat conteaza facultatea, cand ajungi sa lucrezi in domeniu chestiile invatate la facultate iti trebuiesc prea putin. Plus ca la facultatea faci doar teorie, tocesti si atat. E normal sa nu ai experienta. Si zi tu ce facultate buna se merita sa faci ca eu sincer nu am gasit nici una. Sau ar fi aia de drept, dar cum cum mama si cu tata nu sunt avocati ma gandeam sa o las balta happy Si inca ceva big grin ar trebui sa iti poti gasi un loc de munca decent si doar cu bacul luat. De exemplu in Italia, dupa ce termini liceul ai destule oportunitati. Daca termini contabilitate poti lucra la un birou, poti lucra in banci. Ca sa lucrezi intr-o banca trebuie doar ca nota de la bac sa fie >=7.50. La noi nici cu facultate nu te baga in seama. Sunt prea putini cei care au noroc sa isi gaseasca de munca in domeniu. Dar totusi incercarea moarte n-are.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Pai exact ce spuneam: daca e slab, sa nu se duca la facultate, sa faca o scoala profesionala sau nici pe aia. Crede-ma, avem nevoie si de muncitori. la munca de jos. asta este. problema e ca toti prostutii vor sa faca facultate, ca de... sapatul la santuri li se pare ca nu ii innobileaza. si cum am spus, conteaza si ce facultate ai ales sa faci, in ce domeniu. iar tu, ca sa fii avocat, nu trebuie sa ai parinti avocati. dar na... cum spune colega: e ca vulpea cu strugurii.

| Martin_Radu_1999 a răspuns:

Crede-ma frate ca il iei ca nu il iei trebuie sa stii sa te descurci, daca nu il iei poti sa faci o facultate de programator daca iti plac calculatoarele, nu conteaza foarte tare nota cii ce stii tu sa faci mai ales ca la angajare undeva este mai usor fiindca acolo iti depui CV-ul si aici apar ceva imbarlicaturi acolo trebuie sa scrii tot ce stii sa faci, absolut tot daca ai mai lucrat undeva sau alte chestii ce iti place etc. Eu nu fac un liceu de mate-info si spre examplu am inceput sa invat programare, si daca imi place mi se pare usor! Gandestere ca cele mai mare nume ale lumii silunt cei mai bogati! Si aia s-au lasat de scoala ori pentru ca nu le placea si vroiau sa se axeze pe ceva anume ori din dif motive! Deci nu zic sa nu incerci sa iei bacu, vreau doar sa iti zic ca in ziua de azi cand te angajezi intro firma IT de exemplu conteaza ce scrie in CV si ce experienta ai si ce stii sa faci in domeniu, nu o foaie amarata pentru care inveti 12 ani de zile... Dupa ce gati liceu si nu iei bacu poti sa faci un curs in IT unde o iei de la 0 si tot faci rost de o diploma care te ajuta!