| Cătălin199014 a întrebat:

Credit ipotecar sau chirie? Cum credeți ca e mai bine? Vreau sa nu mai stau cu mama, am un servici ok și as vrea sa stau singur, sa nu îmi mai controleze nimeni viata la 30 ani.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credit ipotecar sau chirie?
Daca chiria costa 250 de euro vs rata 300 de euro per luna as alege rata -credit ipoticar,desi nu-mi plac angajametele,datoriile, planurile pe termen lung,sunt mai realist de fel, de exemplu lucrez in domeniu IT si muti colegi au fost dati afara ca a a aparut AI si eu observ ca cei drept numai e ca inainte deci lucrez in metenanta/reparatii dar acum e politica asta s-a stricat cumparam ceva nou, desi eu unu nu am siguranta ca o sa am de lucru mult timp, deja ma gandesc sa fac si alte cursuri, asta e ca nu ai siguranta ca il vei plati intr-un final, dar repet diferenta fiind mica as alege 300 de euro, eu unu as sta cu mama mea si as investi banii in mine

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai bani de depozit, atunci alege chiria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă îți permiți creditul... Atunci alege creditul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chirie 6-24 luni, apoi credit, daca esti sigur ca asta iti doresti.
Saltul din casa parinteasca spre independenta are destul de multi factori necunoscuti, nu e bine sa te condamni la credit pe 20 de ani bazandu-te doar pe sperante. Poate in 3 luni ajungi la concluzia ca e mai bine "acasa", si preferai sa pleci in vacante mai des.
N-ai fi primul care se simte mai prost in timp ce-si traieste visul, decat initial.

| gabicoo a răspuns:

Credit ipotecar.

| Dismally a răspuns:

Chirie, cel putin o perioada. Asa vei putea sa te muti usor in alt oras, in alta tara daca va fi nevoie.

| Madaxo97 a răspuns:

Credit ipotecar, așa rămâi cu casa ta la final, cu chirie e bine doar pe termen scurt, în rest sunt bani aruncați aiurea pe termen lung că nu te alegi cu nimic.

| Anonimul151 a răspuns:

Ar fi mai ok pentru chirie. Creditele nu sunt ok. Pentru că nu știi ce va fi în viitor, cu jobul tău sau ca poate apărea ceva neprevazut în viața ta. O problemă medicala sau altceva de genul și să nu mai poți plăti. După ai probleme cu legea... Iar creditul ala trebuie sa îl plătești.

De chirie e mai ok, se mai găsește chirie la max 200 euro în unele orașe ( depinde în ce oraș stai tu ). Dar la banii ăștia găsești garsoniera, ceea ce pentru o singura persoană e suficient părerea mea.

Dar dacă ești 100% sigur că poți plăti creditul atunci... poți sa îl faci. Dar cum spuneam, gandeste-te foarte bine înainte de asta.

Înainte de asta așa cum spuneau și cei de mai jos, recomand chirie câteva luni.

Eu unul nu m aș risca să fac un credit pe câțiva ani, pentru că pot apărea foarte multe evenimente neprevazute. Inclusiv evenimente neprevazute grave în care ai avea nevoie de mulți bani.

Iar dacă ai și credit, ai și o problemă grava să zicem de sănătate care necesita o sumă mare de bani... cum plătești creditul?

Chiria se rezolva într un fel... E o sumă mai mica în orice caz, poți renunța oricând la contract.

Dar la credit... E mai complicat.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Parerile vor fi impartite, dar votul meu ar fi pentru chirie, iar de banii stransi pentru eventualul avans sa ii investesti intr-o afacere intr-un domeniu la care te pricepi (si care iti place).