| adela2012 a întrebat:

Cu ce se ocupa mai exact un agent PR? Ca sa devii asa ceva, trebuie sa studiezi matematica, fizica? Stiu ca trebuie sa faci Facultatea de Comunicare si Relatii Publice. Se castiga bine, iti gasesti de lucru dupa terminarea facultatii desi nu ai experienta?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un agent de PR este o persoana care vorbeste cu multe persoane pentru a face publicitate, a reprezenta interesele unei firme, a atrage oamenii sa faca ceva sau sa nu faca ceva, etc. Trebuie sa studiezi tot si cat mai mult, fiindca e greu sa stii ce vei promova si ce oameni vei intalni. Poate vei promova un utilaj si atunci trebuie sa stii ce face el la fel de perfect ca persoana care l-a inventat si construit. In plus, trebuie sa stii cum sa explici ce stii oricui, si inginerului care stie foarte multe si va avea 100 de intrebari tehnice, dar si economistului care nu vrea sa stie cum functioneaza, ci ce randament are si ce profit va aduce pe perioada utilizarii, dar si structuristului care vrea sa stie cum trebuie sa fie cladirea pe care o amenajeaza pentru aparat, dar si managerului de resurse umane care trebuie sa stie pe cine trebuie sa angajeze ca sa lucreze cu aparatul, care sunt riscurile, etc.
Cred ca daca esti foarte bun iti gasesti relativ usor de lucru si castigi bine. daca esti mediu, nu stralucesti, va fi greu sa iti gasesti de munca si va trebui sa accepti multa vreme slujbe grele si prost platite. Este o meserie extrem de diversa, in care trebuie sa ai cunostinte enorme, talent de relationare interumana, cultura generala foarte larga, farmec si noroc. Trebuie sa fii versatil, sa ai o putere mare de munca, sa te enervezi greu si sa-ti treaca repede, sa ai multa imaginatie si iti placa lucrul cu oamenii cei mai diversi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un fel de purtator de cuvant pentru firme, organizatii samd. Nu trebuie sa studiezi stinte exact... de castigat depinde cat de bun esti, unde lucrezi