| blackumafia a întrebat:

Cu ce se ocupa un Procuror si cum ajung unul! plz raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe scurt, se ocupa cu efectuarea urmaririi penale si supravegherea acesteia cand este efectuata de alte organe, trimiterea in judecata a infractorilor si sustinerea acuzatiilor impotriva acestora, in cadrul proceselor penale.
Pentru a ajunge procuror trebuie sa urmezi o facultate de drept, sa obtii diploma de licenta, sa reusesti la examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii, sa urmezi 2 ani aici si sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci un stagiu de 1 an la un parchet de pe langa o judecatorie, sa reusesti la examenul de capacitate si sa fii numit in functie de Presedintele Romaniei. Simplu, nu? Pentru detalii poti citi Legea 303/2004, cu modificarile si completarile ulterioare. Numai bine!

1 răspuns:
| danytzeby a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de Drept. Procurorul este persoana oficială care supraveghează respectarea strictă a legilor, este chiar acuzatorul public într-un proces, un reprezentant al procuraturii la judecată.