| Tropstop a întrebat:

Cum as putea sa fac sa iau punctaj peste nota 5 la bac, disciplina romana, uman?
Am neglijat total eseurile datorita faptului ca am invatat materia pentru medicina. Bacul nu ma ajuta, vreau doar sa il trec.
As fi recunoscator daca nu v-ati obosi sa criticati sau sa radeti, ci sa ajutati. Dau funda raspunsului serios. Multumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa iau punctaj peste nota 5 la bac, disciplina romana" - cred că cea mai in temă ar fi profa ta, intreab-o, in mod sigur ti-ar da măcar niște sugestii. Și-ar merita pe deplin funda promisă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar și fără subiectul al treilea, ar trebui să fie destul de simplu să iei 5...asta dacă nu ești analfabet funcțional (deduc că nu din faptul că ai planuri serioase cu medicina). E important să înțelegi un text și să îl poți comenta și, de asemenea, să fii în stare să îți argumentezi o opinie pertinentă. Cu cât ai exersat asta mai mult, cu atât îți va fi mai simplu să o faci la Bac, deși este vorba și de inspirația de moment...
Succes! Sper să devii un medic bun și onest, fără buzunare dacă se poate. laughing

| morfeo a răspuns:

Daca nu inveti operele, trebuie sa faci primele 2 subiecte la perfectie si e cam greu, apuca te de invatat cat mai poti

| 4StarLight a răspuns:

Subiectul 1A este foarte usor, citeste enunțurile si textul cu atentie si raspunde la obiect întrebărilor. La 1B ti se verifica capacitatea de a argumenta, doar faptul că ai o structură si exprimare potrivita si deja ai jumătate de punctaj din acele 20 de puncte. Structura consta intr-o definire a conceptului, formularea explicită a unei opinii, iar apoi cele 2 argumente, fiecare cu exemplul ei, urmate de o concluzie. Cu putina atentie, iei usor jumătate din punctaj. La subiectul 2 ai de citit cu atentie un text literar la prima vedere si ca esti capabil să comentezi ce cer ei, sunt foarte multe variante de cerințe. La subiectul 3 câștigi pe faptul că ai minim 2 pagini, ca ai niste noțiuni minime, structura unui eseu formată din introducere, cuprins si încheiere, cat mai putine tăieturi, virgulele puse unde trebuie si cuvintele potrivite. Dacă scrii doar din amintiri, incearca sa faci macar acele 2 pagini si sa ai grija cum redactezi, adică atentie la aspectul lucrării, acelea inseamna 12 puncte deja. Ideile, chiar dacă nu le stii pe toate, dar incearca sa valorifici tot ce iti amintești. Nu uita ca ai deja un punct din oficiu! Cu multă atenție la enunt si cu ce ai facut la clasa, iei cu siguranta peste 5!