| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați caracteriza un șef pe care îl simțiți și care este arogant și sarcastic din fire dar care încearcă să-și țină aroganța în frâie, apelând la profesionalism și diplomație?

De ce unii își dau pe față aroganța iar alții nu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca un sef care-si expune sentimentele dar cauta sa fie drept este preferabil unuia care te lucreaza pe la spate. Caracterizarea i-ai facut-o tu: aroganta, sarcasm, profesionalism (de aici provine aroganta simtind ca este bun in ceea ce fac) si diplomatie.

3 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Sugatori de sange, insa camuflati. Daca ii observi mai amanuntit o sa vezi cum le vine anxietatea de sange. Ei au ordine de la Satan ca sa devoreze tot si sa produca cat mai multe numere si capital. Nu te vor om, te vor masina. Daca te vede ca iti faci treaba cu lejeritate si cu un efort acceptabil, te urasc. Vor sa depui un mare efort si nu sunt multumiti pana nu te vad amarat. Atunci se considera ei ca isi indeplinesc scopul in viata. Cand depui un mare efort si iti castigi painea cu sudoare cat mai maximizata. Insa nu trebuie numiti profesionali ci tirani, pentru ca nu sunt ei cei care dau diplome. Plus ca se ascund de lege si cand trebuie sa puna mana ei, tot se rup si incep sa vada adevarata problema. Ii mai putem numi si pirati pentru ca actioneaza in afara legii. Si prefacuti ca le place sa si planga, insa tu atunci trebuie sa le ceri un salariu cat mai mare sau sa ii eviti. Eu cand am lucrat la firme de astea, si ii vedeam pe sefi ca incep sa isi bata joc de aproapele meu, ii invatam si ii atentionam. Sefii se mirau ca nu vreau sa pactez cu ei (nu le respectam spiritul). Mi-au aratat ca au camere web peste tot chiar si acasa te controleaza. Si telefoanele sunt ascultate. Mi-au aratat pe fata pentru ca nu le placea ca nu ii idolatrizez. Deci ei toata ziua asta fac, te urmaresc pe tine, asa isi traiesc ei viata (iti construiesc o sinergie si daca nu esti tare te ia valu). Nu este treaba ca te urmaresc, treaba este ca ei folosesc acea informatie ca sa te calumneze. Asa sunt multi angajati la firmele lor. Sunt speriati pentru ca dintr-o data te trezesti cu persoane rare langa tine care iti da apropouri intime, si incerca sa te faca sa intelegi ca te au la mana. Iti controleaza climatul si firmele sunt mana-n mana. Insa daca esti tare si esti respectat o sa vezi cum se ciocnesc acolo intre ei. Scoliile astea screte incep sa se loveasca intre ele, pentru ca capitalismul este o religie. Lor le este ciuda chiar si ce vorbesc eu aici. Le este frica ca raman goi si fara putere iar voi cu informatii utile.

| sierra1 a răspuns:

Da, un adevărat artist-profesionist!

| RxTx a răspuns:

Fariseu