| CARDHU a întrebat:

Cum devii ambasador intr-o tara? [ ambasador inseamna sa reprezinti Romania intr o tara.] exista vreo' universitate? facultate detalii [ FUNDA ]

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Exista FACULTATEA DE ŞTIINŢE POLITICE, RELAŢII INTERNAŢIONALE ...etc, dar nu cu absolvirea ei devii ambasador. Cel mult, poti sa aspiri la un post de expert in M.A.E. (daca ai relatii)
Ambasador nu e o meserie, este o functie eminamente politica, nefiind nevoie de studii in domeniul relatiilor internationale.
Ambasadori au fost (si sunt) numiti fosti sefi de servicii secrete, fosti consilieri prezidentiali sau oameni de afaceri care au avut o contibutie la fondurile partidului de la putere.
(Nu este cazul oamenilor de afaceri din Romania care sunt de o prostie si o incultura crasa) dar iti pot da exemplul ambasadorului SUA la Bucuresti care e un prosper avocat... big grin