| AvalohAlyn a întrebat:

Cum devin nutriționist(deci nutritionist nu medic )La ce școală trebuie sa ma înscriu și unde?
Am bazele, am făcut un curs de nutritie prin corespondenta deja.
Ma refer sa ma ocup doar de diete, sa ajut oamenii sa slăbească, sa le dau regim însă nu și medicamente.
Deci la ce școală sa ma duc sa fac înscrierea?
As vrea sa ma înscriu pana cel târziu in 2025.
Și vreau sa ma inspir în posibila mea cariera din cartile Medical Mediumm Anthhony Williamm.

Răspuns Câştigător
| cartedecitit a răspuns:

Citeste asta: https://cumsa.ro/......e-salariu/
faci niste cursuri care dureaza cateva saptamani si gata ai scapat.
Dar cine a zis ca doctorii dau numai medicamente, daca este posibil sa mearga pe regim si noi ii recomandam sa mearga, in special pacientului care e la limita de a face diabet, pastilele sunt pentru ca daca nu reusim sa tinem boala in anumite limite, s-a zis cu rinichii, cu ficatul, etc. si orice dieta ai lua dupa o perioada pancreasul e distrus, acizii grasi liberi afecteaza pancreasul, de asta scaderea foarte rapida in greutate a cauzat nu de putine ori diabet. Daca vrei sa nu faci diabet trebuie sa ai si lipidele in limite normale, si orice dieta prin infometare, la asta ne duce, orice dieta prin slabire ne duce la asta, de asta e important si cate calorii suntem pe minus, de preferat cam 500.
Dieta nu inseamna numai slabire, ci si cat, si in cat timp, daca ajungi la aceleasi kg cand nu ai avut diabet si ai pancreasul praf dezvolti diabet la mai putine kg. La diabetologie, am invatat sa comparam si caloriile nu-i mar cu o paine, gramele din zahar, etc. medicii nu se folosesc numai de medicatie, au o vasta cunostiinta in domeniul nutritiei, si nici nu dam medicamente la persoane sanatoase.