| Doηηa a întrebat:

Cum e la facultate?(Facultatea de Drept)
E la fel ca și la liceu? Adică te ascultă,îți pune note,dai teste, teme...(Eu abia aștept să merg la facultate chiar dacă sunt abia în clasa aIX-a. laughing )
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este la fel. Exista cursuri la care profesorul preda fara sa asculte sau sa intrebe (dar si fara sa dicteze) si seminarii la care se poarta discutii intre cadrul didactic si studenti pe baza unor teme si a unor bibliografii anuntate. In sesiune, sunt examene la care vei fi ascultat din orice cuprins in materia predata in semestrul respectiv. E treaba ta daca inveti sau nu cursurile in timpul semestrului, dar daca nu le inveti, in sesiune o sa inveti 16 ore pe zi pentru un amarat de 5

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Nu compara facultatea care este de 10 ori mai grea decât liceul!
Se dau examene, colocvii, referate, proiecte, etc.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Adaug,la cele spuse de Brigaela, ca pentru o singura disciplina la care dai examen( de ex. drept constitutional, drept procesual civil, drept civil etc.) poti avea de invatat chiar si peste 1000 de pagini! Deci, asa sa intelegi, ca, la orice facultate( pe care o vei alege), disciplinele predate sunt la un alt nivel(calitativ si cantitativ) si nu pot fi comparate cu studiile liceale.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu este.
Logic, liceul e liceu iar facultatea e facultate.