| demifcm77 a întrebat:

Cum e meseria de bancher? Cum pot ajunge pe un asemenea post?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Programul este ceva de genul a 8 ore. Unele banci au bagat o ora in plus pentru a acoperi ora de pauza de pranz. Eu am fost la BT unde era asa: veneau pe la ora 08:30 pregateau actele si porneau calculatoarele. La 09:00 deschideau si lucrul cu publicul. Servitul mesei printre pauze, cum apucau. La 17:00 inchideau si continuau lucrul scotand si actele de incheiere a zilei. Se termina cam pe la ora 17:45 sau chiar 18:00. Se zice ca cei de la casierie au o meserie mai usoara. Nu este adevarat! O munca foarte stresanta si cu raspundere mare. In final si ei au o gramada de acte de facut. Ce am spus eu este vorba de o agentie. La centru si la sucursale munca este dubla. Salariile sunt bunicele dar nu te dau pe spate. Cu bonuri cu tot poti depasi 2500 lei. Depinde si de banca. La bancile la care angajatii se schimba des inseamna ca sunt salarii mici. Exemplu: Bancpost.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancher nu este o meserie, e un titlu.

"BANCHÉR = Posesor de capital bancar; proprietar sau mare acționar al unei bănci" (dex.ro)

Iata reteta:
Mostenesti o suma uriasa (cateva sute de milioane de euro sau dolari etc) si deschizi o banca sau te asociezi la o banca.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bancher nu poti ajunge decat daca faci parte din anumite familii si dai dovada ca esti destul de psihopat.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Meserie de bancher, nu exista.
Daca vrei sa fii angajat la o Bnaca, faci o facultate de Finante-Banci. Apoi, dai concurs de admitere unde se iveste un loc liber. Cam greu, cand acum se tot reduce din personal.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Si cum este? Multa munca, mai ales peste program. Stresant, chiar daca firma e asa de luminoasa de iti ia ochii.

| Salontanul a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Programul este ceva de genul a 8 ore. Unele banci au bagat o ora in plus pentru a acoperi ora de pauza de pranz. Eu am fost la BT unde era asa: veneau pe la ora 08:30 pregateau actele si porneau calculatoarele. La 09:00 deschideau si lucrul cu publicul. Servitul mesei printre pauze, cum apucau. La 17:00 inchideau si continuau lucrul scotand si actele de incheiere a zilei. Se termina cam pe la ora 17:45 sau chiar 18:00. Se zice ca cei de la casierie au o meserie mai usoara. Nu este adevarat! O munca foarte stresanta si cu raspundere mare. In final si ei au o gramada de acte de facut. Ce am spus eu este vorba de o agentie. La centru si la sucursale munca este dubla. Salariile sunt bunicele dar nu te dau pe spate. Cu bonuri cu tot poti depasi 2500 lei. Depinde si de banca. La bancile la care angajatii se schimba des inseamna ca sunt salarii mici. Exemplu: Bancpost.

| demifcm77 explică:

Ma rog, angajat la banca. Multumesc pentru corectie.

| Bula a răspuns (pentru demifcm77):

Raspunsul MEU a fost cea corecta, la intrebarea ta!
Vreau funda si aprecierile de rigoare!

E inadmisibil sa gresesti o intrebare si pe urma sa gresesti si raspunsul la intrebarea pusa!