| IulyD a întrebat:

Cum este de fapt aeroclubul Romaniei, merita sa te înscrii pentru locurile subvenționate dacă vrei sa devii pilot?

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Ce pilot? Amator? Pai la Aeroclubul României poți obține " MOCA " doar o chestie numita ULM! Licență pentru avion ultrausor de 2 locuri! Cu care zbori privat!
Mai este PPL -licență de pilot privat avioane mai mari *( max. 8 locuri ) dar TOT în regim de amator-pilot privat!
După liceu și BAC! Obligatoriu poți trece la profesioniști! Adică CPL -licență de pilot comercial la care ești plătit!
Costuri :
PPL 8-10.000 € În funcție de tipul de avion!
IR - instrumental Rating / zbor instrumental vreo 1500 -2000 €
NR - night rating / zbor de noapte cam tot 1500 -2000 €
Când le ai pe astea te înscrii la piloți comerciali 2 ani de curs! Total ajungi la peste 50.000 E taxe la final

| MistarGoGu a răspuns:

Întra și pe ssavc.ro Școala Superioara de Aviație Civila sa vezi preturile și de acolo!