| SonicAndrei a întrebat:

Cum este meseria de programator? Dar cea de regizor de film? Sunt în clasa a 10 la mate-info și aș vrea să știu de acum informații despre aceste meserii. Dacă m-aș face programator știu că aș câștiga mult, dar dacă aș face filme de succes aș câștiga și mai mult.

Problema e următoarea : ce avantaje/dezavantaje are fiecare job?

PS: Locuiesc în Cluj și aș vrea să rămân aici.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de firma... poti lucra de la 1 ora pe zi daca esti freelancer pana la 14 ore pe zi. intro firma in general ai program standard de 8 ore.

salariu de inceput in programare e undeva la 400-500E intr un oras maricel si poti ajunge repede in 2-3 ani la 800E si in timp si la salarii de 2000-3000E.

faci bani si cu filmele dar gandeste te ca acolo trebuie sa investesti (fie tu fie sa gasesti pe cineva disponibil) initial si e posibil sa nu iti scoti banii niciodata.

in Romania pentru google si Microsoft nu ai face mai nimic decat suport telefonic. in afara trebuie sa fii bun, perseverent si cu multa imaginatie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ce vei castiga si ca regizor, dar locurile de munca le vei gasi mult mai greu si vei avea nevoie fie de noroc fie de o sclipire de geniu sa ajungi cunoscut si sa faci ceva de calitate

in schimb programarea iti ofera mai usor un loc de munca, dar ai mai mult de invatat si e un job mai plictisitor daca esti o fire mai activa.

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

OK, dar câte ore pe zi aș lucra ca programator? Și ce aș face mai precis? Și cu cât aș fi plătit? Știu că salariul e gigantic, de la 1000 Euro pe lună, dar cam cu cât aș fi plătit la început?

Și, teoretic, aș putea face și filme în acest timp (de exemplu documentare) și aș putea face bani și din asta, nu?

De exemplu dacă m-aș angaja la Google/Microsoft, ce ar trebui să fac?

PS: scuze de întârziere... și de întrebările excesive.

| suntserios a răspuns (pentru SonicAndrei):

Depinde de firma... poti lucra de la 1 ora pe zi daca esti freelancer pana la 14 ore pe zi. intro firma in general ai program standard de 8 ore.

salariu de inceput in programare e undeva la 400-500E intr un oras maricel si poti ajunge repede in 2-3 ani la 800E si in timp si la salarii de 2000-3000E.

faci bani si cu filmele dar gandeste te ca acolo trebuie sa investesti (fie tu fie sa gasesti pe cineva disponibil) initial si e posibil sa nu iti scoti banii niciodata.

in Romania pentru google si Microsoft nu ai face mai nimic decat suport telefonic. in afara trebuie sa fii bun, perseverent si cu multa imaginatie.