| GEORGYANA2001 a întrebat:

Cum extrag data nasterii, luna si sexul dintr-un CNP?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citez:
(3) C.N.P. este alcãtuit din 13 cifre, având urmãtoarea structurã:
I. o parte semnificativã, alcãtuitã din 7 cifre, care exprimã sexul, secolul şi data naşterii, sub forma SAALLZZ, având urmãtoarea semnificaţie:
a) S reprezintã sexul şi secolul în care s-a nãscut persoana şi poate fi:
- 1 pentru persoanele de sex masculin nãscute între anii 1900-1999;
- 2 pentru persoanele de sex feminin nãscute între anii 1900-1999;
- 3 pentru persoanele de sex masculin nãscute între anii 1800-1899;
- 4 pentru persoanele de sex feminin nãscute între anii 1800-1899;
- 5 pentru persoanele de sex masculin nãscute între anii 2000-2099;
- 6 pentru persoanele de sex feminin nãscute între anii 2000-2099;
b) AALLZZ reprezintã data naşterii şi cuprinde ultimele douã cifre ale anului naşterii (AA), luna naşterii, cu valori între 01 şi 12 (LL), şi ziua naşterii, cu valori între 01 şi 28, 29, 30 sau 31, dupã caz (ZZ);
II. o parte secvenţialã, formatã din 5 cifre sub forma JJNNN, cu urmãtoarea semnificaţie:
a) JJ reprezintã secvenţa atribuitã judeţului sau sectorului în care s-a nãscut persoana ori în care avea domiciliul sau reşedinţa în momentul acordãrii C.N.P.;
b) NNN reprezintã un numãr de secvenţã (între 001 şi 999), repartizat pe puncte de atribuire, prin care se diferenţiazã persoanele de acelaşi sex, nãscute în acelaşi loc şi cu aceeaşi datã de naştere (an, lunã, zi);
III. o cifrã de control (C) atribuitã de calculator, care permite depistarea eventualelor erori de înlocuire sau inversare a cifrelor din componenţa C.N.P."

Răspuns utilizator avertizat