| ZitaRita a întrebat:

Cum fac sa descopăr ce sa fac în viață? Am 22 de ani și habar nu am ce îmi place! Nu am avut niciodată un hobby și nu am făcut o activitate extrașcolara! De unde ar trebui sa încep?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-ti cauti un servici, orice gasesti in zona ta de locuit, ca sa poti iesi din starea de anxietate in care esti acum, iar pe parcus, cum trec anii vei descoperii si daca ai hobby-uri.

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Unde aș putea să mă angajez dacă nu prea știu ce sa vorbesc și când sa vorbesc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

La pus marfa pe raft in magazine, de exemplu, ca nu trebuie sa vorebsti cu nimeni.
La facut caratenie prin birouri, ca mergi dupa program si nu-i nimeni.
Sunt locuri de munca unde nu trebuie sa vorbesti, doar trebuie sa le cauti.

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Uit extrem de multe! Uneori si despre ce am vorbit acum cateva secunde! De asemenea imi scapa multe lucruri din mana

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Deci pana la urma boala ta psihica este extrem de serioasa, ca spuneai ca nu crezi ca o ai, dar uite aici, cate probleme sunt si cum le scoti la iveala.
Ma rog, la facut curat nu ai ce sa scapi din mana, ca doar te tii tu de matura sau de mopul cu care speli pe jos.

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Nici nu cred ca o doar asperger! Poate ca e și ADHD

| CleanHeart a răspuns:

Sa incepi chestii si sa fii spontana cand incepi asta

| KovacsB a răspuns:

Sa bei iti place?

| ZitaRita explică (pentru KovacsB):

Ce anume alcool? Nu prea arunc bani pe alcool!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ți un loc de muncă și înscrie-te la o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori trebuie sa faci ce trebuie, nu ce-ti place.

| ZitaRita explică (pentru anonim_4396):

Tu ce m-ai recomanda sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZitaRita):

Cand erai mica ce voiai sa fii? Ce iti placea?
Si chiar si pana sa termini scoala: ce vise aveai? Aveai vise? Priveai in viitor sau cum te distrai in timpul liber? Ce te relaxeaza?
Iti poti intreba si prietenii despre ce cred ei despre tine si despre ce iti place.
Poti face excursii, plimbari, iesiri,. Iesi in parc si priveste oamenii, studiaza-i si vezi daca iti place ceva la ei si daca ai vrea sa ai acel ceva sau sa faci si tu. Vorbeste cu prietenii tai, cu familia si asa te descoperi.

Ai vreo calificare? Poti da la o postliceala. De exemplu, cele care au de-a face cu sistemul medical sunt bune.
Uita-te pe YouTube la alte postari de la oameni care au fost in situatia ta si s-au descoperit. Sa stii insa ca e un proces lung si niciodata nu te stii 100%. Oricand te poti surprinde pe tine insati.

| ZitaRita explică (pentru anonim_4396):

Am auzit ca persoanele cu asperger nu prea pot sa munceasca si asta ma descurajeaza

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZitaRita):

Oh, imi pare rau, nu am stiut asta.
Deci tu esti descurajata fiindca ai auzit ca persoanele cu conditia ta, nu sunt capabile sa faca lucruri, pe care persoanele normale le fac.
Am gasit un articol in care se spune ca Asperger e boala micilor genii: https://evz.ro/sindromul-asperger-boala-micilor-genii-915315.html

Asa ca, as spune sa-ti revizuiesti ideea cu privire la conditia ta. Stiai ca totul pleaca de la minte si de la cum te vezi pe tine si pe cei din jur? Treaba asa pe care o ai tu nu trebuie sa fie un impediment in ceea ce priveste trairea unei vieti normale. Din pacate insa, nu stiu multe spre deloc despre Asperger si autism. Dar ce stiu e ca sunt/sunteti oameni destepti chiar daca nu pareti normali ca 90% din populatie.
Ai fost scoala? Daca da, ai fost la liceu sau profesionala? Ai diploma de absolvire? Daca raspunsul e da si la aceasta intrebare, atunci nu vad de ce nu ai urma o meserie sau sa te angajezi. De exemplu nu e greu sa pui marfa pe rafturi sau sa servesti oamenii. Ok, primele luni, dar dupa te inveti.

| ZitaRita explică (pentru anonim_4396):

Uit foarte repede si imi scapa multe din mana

| Celdrept a răspuns:

Trăiești o criza existențială. Trebuie sa te redescoperi.
Am 32 și habar nu am, așa că nu te judeca așa de aspru.
Fa ce te face fericita indiferent de gura lumii.