| BellaSweetghsdiwjd a întrebat:

Cum i-mi dau seama cand cineva minte? cel mai clar raspuns primeste

Răspuns Câştigător
| dogslover a răspuns:

Daca e cineva pe care il cunosti, atunci iti vei da seama imediat pentru ca ii cunosti, si sti cum reactioneaza cand zic adevarul, sau o gluma sau altceva.
Cand mint, vor incerca de obicei doar sa se calmeze si se vor stradui asa de tare ca sa para credibili, incat se vor da de gollaughing
Oricum, cel mai simplu este ca atunci cand te minte sa te uiti in ochii lui, iti vei da seama imediat. Ori te evita, ori are o sclipire, nu poti sa explici.
Si mai e si glasul. O sa fie opusul ca de obicei, dar mai ales bland si mieros, sau atat de stins, pentru ca vrea sa scape mai repede. Si va incerca oricum sa schimbe subiectul cat de repede posibil.
Si mai raspunde foarte scurt, ca sa nu se dea de gol. De exemplu: Nup; Dap; Am facut-o. etc.

9 răspunsuri:
| Iulia1106 a răspuns:

De obicei când o persoană minte, se comportă mai ciudat decât de obicei. Îţi dai seama după comportamentul pe care îl are în acel moment. Ridicarea vocii, privirea lăsată, fâstâcirea, agitaţia, repetarea unor anumite cuvinte care te fac să crezi şi negarea insistentă (în cazul în care întrebi dacă te-a minţit în legătură cu ceva).

Răspuns utilizator avertizat
| Niiiicu a răspuns:

Cel mai simplu mod este sa te uiti direct in ochii acelei persoane iar daca iti ocoleste privirea este clar ca minte, sau daca duce mana in jurul capului, dar cea cu ochii este cea mai simpla

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Daca stii persoana respectiva foarte bine iti poti da seama cand minte.
Eu nu-mi pot minti prietenii, ma stiu prea bine.
In schimb, cu necunoscutii fac ce vreau. Ii pot face sa creada ca exista si Zana-Maseluta laughing

| Meganos a răspuns:

De obicei cand cineva zice o minciuna, nu o mai poate tine minte, si astfel dupa un timp a-ti dai seama.

| stylemakeup a răspuns:

Pai... Incepe sa se balbaie, sa incerce sa-ti ocoleasca privirea ca doi indragostiti laughing... Sa ii vina sa rada, insa mie cel mai mult imi e de folos varianta: face pauze lungi (inseamna ca se gandeste), spune cat mai repede ce are de zis, pentru a evita intrebarile, nu foloseste cuvantul "eu" in minciuni. Cum ar fi: in loc sa spuna "eu am 15 ani" spune '' 15 ani, etc.". Asta e pentru internet happy

| biancamihaela89 a răspuns:

Pai eu cand mint imi vine sa rad. laughing Sau nu ma uit in ochii persoanei respective. blushing

| richardproductionz a răspuns:

Eu cand mint rad mereu laughing) sau cand incerc sa sperii pe cineva sau sa pacalesc, poti sa iti dai seama cand tipul sau tipa respectiv/a minte atunci cand isi cauta vorbele... ceva de genul eram intr-o hm...nu mai stiu ce era, vara sau iarna in ploo, Brasov cu prietena sau ceva de genulwinking eu asa imi dau seama happy sau daca e ceva de rau e foarte speriat/a

| Mazilu_Cristi_1989 a răspuns:

Da! Cum a spus si biancamihaela89, daca rade, e clar, dar de obicei care sunt mai priceputi ii depistezi mai greu. Mai intai gandeste-te la ce spune, daca are logica sau nu, apoi in timpul discutiei vezi daca iti respinge privirea, daca isi acopera gura, daca nu ii vin cuvintele, daca sta si se gandeste mult, si nu are fluenta in vorbirewinking. Bafta!