| Țoglă a întrebat:

Cum îi chestia asta cu angajare la Kaufland? Am auzit că lucrezi primele 3 luni degeaba să te obiștuiești cu lucrurile iar mai apoi nu știi daca te dă afară, și ai muncit degeaba 3 luni.
Cum să mă pot angaja la Kaufland și din prima lună să iau bani.Sau dacă știe cineva câte ceva de magazinul ăsta și a fost angajat. Ceva mai detaliat

Mersi, fundă

Răspuns Câştigător
| Bebe_Bebe_1993 a răspuns:

Te plateste si primele 3 luni, doar ca nu iti da tikete de masa doar dupa cele 3 luni, normal ei fac cntract pe 3 luni si pe urma il prelungesc...am lucrat si eu 6 luni la kaufland...

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu ştiu cine te-a minţit pe tine, dar sclavia e ilegală.

| LoveSleep a răspuns:

Poți să iei bani dar asta e decizia patronului.
El are dreptul să îți facă o perioadă de probă, 3 luni, în care nu vei fi plătit. De obicei, dacă vede că te descurci, vei primi slujba si vei fi plătit. Dar, trăim în România, lui îi convine să îi muncești pe gratis 3 luni iar apoi să te dea afară și să repete același lucru cu un alt angajat. Asta e țara în care trăim.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai auzit gresit. Vei fi platit din prima luna, doar ca contractul de munca va fi unul temporar si, este posibil, ca salariul sa fie mai mic decat al celor care au depasit perioada de proba.

| iulianaely a răspuns:

Eu am fost amgajata 8 luni la Kaufland, Iar sora mea 2 luni.Eu pe post de casiera, iar sora mea la vitrina. Ne-am angajat in luna decembrie 2013 Pentru ca ei aveau nevoie de oameni atunci. Mie mi-a facut contract pe 3 luni, am fost platita doar ca nu am primit bonuri de masa, luam cam 800-1000 ron in functie de ore, lucram 8 dar erau cand stateam si peste program. Dupa 3 luni mi-au prelungit contractul si tot cam asa castigam. Exact in luna cand mi-am bagat preavizul s-au marit salarile. Pe sora mea au dat-o dupa 2 luni afara ca nu au mai avut nevoie de ea. Iti spun sincer ca e bataie de joc. Eu am plecat din cauza nedreptatii.

| BiuL a răspuns:

Se numeste perioada de proba si e platita. Nu lucrezi degeaba