| Rexofere a întrebat:

Cum imi pot dezvolta vocabularul in afara sa citesc?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Stând pe TikTok.

| AlexisZLS a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa citesti carti, povesti, romane.
Citeste articole care ti plac, reviste, orice
Si ti se dezvolta si pe timpul scolii si in masura ce vei creste

| Bogdan0783 a răspuns:

Rezolva integrame.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să scrii.

| johnnny123 a răspuns:

Păi cititul este cel mai bun, deci de ce îl excluzi din start?

Când citești înveți cuvinte în contextul corect și înțelegi nu doar ce înseamnă, ci și când și cum se folosesc acele cuvinte.

Altfel cum vrei să înveți, să-ți recite cineva o listă de cuvinte cu definițiile lor?

Bula
| Bula a răspuns:

Cu translatorul Google, de pe telefon.
Poti si asculta textele, in multe limbi.

| Sophieka a răspuns:

Prin a asculta discutii, podcasturi, interviuri inteligente.

Asculta terapeuti, doctori, diplomati etc.

| dullcat a răspuns:

De obicei, citind reusesti sa memorezi cuvinte si expresii mult mai bine decat daca doar le auzi. Exista si persoane cu memorie auditiva, dar daca erai unul din acele cazuri nu cred ca mai exista intrebarea de fata.Prin urmare, imbratiseaza cititul si noteaza-ti cuvintele pe un carnetel.

| ReddY25 a răspuns:

Citește cărți, rebusuri, integrame, învață lecțiile în caz că ești elev