| virusxxx112 a întrebat:

Cum instalez windows proffesional fara cd, stick si altele am tras un windows pe calculator dar la jumatea instalarii imic ere dvd ram sau ceva de genu cumsa fac va rog spuneti-mi ca am si o problema cu sunetul imi da error nullsoft blah bla blah nu merge sa scult nimic.Cand deschid calcualatoruls e aude melodia de inceput si cand vreaus a ascult o melodie nu merge error mi-l arata la winamp [error code:88780078]. Multumesc

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca numai asta e necazul, poate fi din doua cauze, si uite solutiile:
1. My Computer - Properties - Hardware - Device Manager. Logic ar fi sa ne ducem direct pe Sound, Video & Game Controllers.
Doar ca nu neaparat aici trebuie umblat.Trebuie cercetat fiecare device din lista si cu siguranta unul dintre acestea va avea un semn de exclamare galben.
Asigurandu-te ca ai cd-ul cu drivere introdus in unitatea optica, click pe device-ul cu pricina si dai Reinstall. Va aparea Wizardul de la Windows, ca pop-up, intrebandu-te daca vrei sa caute driverul, spui da, si alegi varianta Install the software automatically. Daca nu se aplica punctul 1, treci la punctul 2
2. Start -> Run -> services.msc -> Enter
(ca alternativă - Control Panel -> Performance and Maintenance -> Administrative Tools -> Services)
şi acolo din listă alegi "Windows Audio". Pornesti acest serviciu (nu ştiu din ce cauză uneori se mai opreste singur) şi sunetul va porni şi el. Am trecut prin ambele situatii, sunt "mici cadouri" pe care dragutul sistem de operare Windows le face uneori utilizatorilor. In ce priveste instalarea de Windows, e destul de complicat fara CD sau stick, se poate face prin retea (de la alt calculator) sau de pe alta partitie, care sa fie bootabila ca sa porneasca macar in MS-DOS si apoi sa poti porni Setup de Windows. Ambele metode mi se par greoaie, de ce sa nu folosesti un stick, daca nu ai unitate DVD? Daca nu reusesti prin metodele pe care ti le-am descris da-mi un mesaj privat si gasim o solutie. Succes!

2 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Posibil ai uitat sa instalezi driverele sau ai o versiune proasta de windows. Windowsul se instaleaza numai de pe suport optic/flash.

| BranBogdan a răspuns:

Uite cum poti instala windows 7 de pe stik. http://branbogdan.wordpress.com/......,,,citeste cu atentie pe blogul meu si garantez ca merge...succes...verificat