| liviaArianna a întrebat:

Cum învăț o limbă străină mai repede? voi cum ați reușit?

Răspuns Câştigător
| DontActLikeMe a răspuns:

Ascultă muzică/podcasturi, urmărește filme/seriale în limba pe care o înveți.

7 răspunsuri:
| Shattergrim54 a răspuns:

Nu poți învăța limbile străine repede. Durează timp, plus că atunci când înveți o limbă străină, înveți totul de la 0 ca un copil mic, nu doar gramatica cum te învață la școală.

| RAY a răspuns:

Eu din experienta scriu si cercetari recomand astfel
A1
-primele 1000 de cuvinte cele mai populare substantive, adjective
-primele 100 verbe cele mai importante -cojugarea lor
-citesti poezi mici prin google traducere
-scrii mici propoziti zilnic

b1
primele 3000 de cuvinte cele mai populare substantive, adjective
-primele 500 verbe cele mai importante -cojugarea lor
-citesti povesti prin google traducere cu voce tare -atentie la propuntare
-incepi si sa vorbesti
-uitatul la filme cu subtitrare nu ajuta la inceput deloc,nici sa asculti muzica, nici sa inveti propoziti ca un papagal, totul trebuie sa decurga natural, sa inveti cultura acelui popor, sa participi activ in grupuri -sunt grupuri pe discord -cu useri care invata limba x, o limba nu e un chin e ceva natural

| TimberWolf a răspuns:

Singura cale rapida este sa vorbesti si sa asculti discutii.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Google translate

| Cipi1212 a răspuns:

Depinde de limbă.

| Ciprian09 a răspuns:

Descarca duolingo, o sa mi mulțumești mai târziu!

| KovacsB a răspuns:

Am fost in tara respectiva.
Asa mi-am dat seama ca ghidul de conversatie a fost facut de cineva care nu a calatorit vreodata.