| RobertRby93 a întrebat:

Cum iti dai seama ca esti "facut" pentru o meserie? [de exemplu medic chirurg sau aviator] Stiu ca cea mai importanta este decizia ta si ce simti tu, dar sigur sunt si alte semne si as vrea sa vad si parerea voastra happy

5 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

De exemplu daca esti balbait nu poti sa fii orator. Daca ai emotii si iti tremura si transpira mainile nu poti fi chirurg. De asemnea daca ai 1m95cm inaltime nu poti fi aviator. Daca nu poti sa menti o erectie timp de 5 ore, nu poti fi actor de filme pentru adulti. Daca nu auzi bine nu ai ce cauta ca si DJ. Dar daca nu auzi bine si nu ai voce muzicala si nici talent, dar stii sa dai din fund pe jumate dezbracata, ai un loc asigurat ca si superstar cantareata. Daca 30 de kilograme nu o sa te faci halterofil. Si daca ai 150 de kilograme e indicat sa urmezi o cariera de balerina. Probabil din cele doua va rezulta un spectacol comic pe cinste. Daca esti femeie si ai barba, este predestinata circului. Si daca nu stii sa faci chiar nimic, fa-te politician. Daca te descurci bine cu copii mici, e necesar sa devii pedofil.

Pace

| rapidistzu a răspuns:

Cred ca din intamplare, la fel mi s-a intamplat si mie.Nu stiam ce meserie vreau dar am jucat un joc foarte fain cu tiruri si de acea am intrat la un liceu de profil.Acum vreau sa devin sofer de tir.

| xLyna a răspuns:

Asa e. Faci ce-ti place tie si la ce te pricepi tu, nu poate nimeni sati aleaga meseria, de fapt poate dar daca tu nu te pricepi la ea n-are rost. De exemplu eu, bunica vrea sa ma fac doctor, dar mie nu-mi place deloc asta nas suporta sa vad oamenii suferind, si in plus nu-mi place sa vad sau sa aud de oase rupte sau de vreo problema la oase... pur si simplu nu suport. Miemi place sa desenez si japoneza(adica limba lor, pe care o si invat)big grin, eu as vrea sa ma fac desenatoare de anime in japonia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice incearca sa te invete cineva despre acel domeniu e ori plictisitor, creând senzatia de "Deja-Vu", ori creaza senzatia de logic imovabil.
Sa iti dau un exemplu: tocmai a castigat Grand Masterul de spatamana asta la golf un pusti din State, cu, printre altele, un double eagle (asta e o lovitura rarissima, o data la vreo 20 de ani apare). Un pusti care o freaca cu gasca lui Justin Bieber, si care n-a luat in viata lui o lectie de golf de la cineva. Aseara l-au intrebat pe CNN: de ce nu a luat lectii de golf de la nimeni, totusi? Stii ce a raspuns?
Pentru ca nu pot sa iau lectii de golf de la unul pe care il bat la golf.
Asta e "menirea". E in vene, sau nu ai nici o menire pe Terra.

| AdelinaC a răspuns:

Pai trebuie sa te autoanalizezi, incearca de exemplu un joc de imaginatie.Imagineaza-ti ca esti chirurg.Ca sa iti dai seama daca esti bun pentru asta gandeste-te daca poti sa inveti mult, daca esti genul studios pentru ca la chirurgie se invata foarte mult, iar rezidentiatul dureaza cel mai mult(6-7ani). Deasemenea vezi daca ai rabdarea sa duci la bun sfarsit un lucru(unele operatii dureaza si 12 ore), daca ai rabdarea sa vorbesti cu oamenii pe intelesul lor, daca nu iti este sacrba de sange(banuiesc ca nu ca altfel nu mai puneai intrebarea). Ca sa fii un bun chirurg trebuie sa stii cum sa treci peste emotii, sa nu te lasi coplesit de sentimente sau discriminari, sa poti lua decizii rapid.
Ca sa fii aviator trebuie sa ai spirit de sacrificiu pentru siguranta pasagerilor, placerea de a avea adrenalina, sa nu iti fie teama de pericole, sa nu ai rau de miscare.