| AdelinaC a întrebat:

Cum iti dai seama daca esti bun sa urmezi medicina sau nu?

Răspuns Câştigător
| zanesiprintese a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti placa sa ajuti bolnavii, nu sa o faci pentru bani, in al 2 lea rand, dar si important este sa stii ca poti sa inveti sute, mii de pagini si sa le intelegi! si sa nu ai "greturi" cand vezi sange, cadavre (mai ales ca vei da examen pe cadavre(nu mulaje!)).

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai memorie f. buna, sa inveti f. bine si sa ai rezultate excelente la invatatura (caci media generala din liceu se aduna cu nota de la examen si cu media de la BAC si da media de admitere la Medicina) si nu in ultimul rand sa-ti placa aceasta meserie, sa-ti placa sa-i ajuti pe oamenii in suferinta, sa fii tare (adica sa nu lesini la vederea sangelui). Cam astea ar fi conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru. a putea urma Facultatea de Medicina.

| Corina a răspuns:

Herbalist, scuza-ma si tu, dar calculul mediei de admitere la UMF difera de la o facultate la alta, adica de la un oras la altul. Eu ma refeream la UMF Iasi, unde media de admitere se calculeaza astfel: 60% nota la testul grila, 10% media la bacalaureat, 30% media multianuala din liceu.
http://oldwww.umfiasi.ro/umf/ie2/navigation.jsp?node=3735
Daca la UMF din Bucuresti sau Cluj se calculeaza altfel, nu stiu.

| mgtow a răspuns:

Depinde de mentalitatea omului daca e capabil.

| herbalist a răspuns:

Corina scuza ma ca te contrazic dar media de admitere este calculata astfel:40% repr media de bac si 60% repr media examenului de admiterewinking

| lplostonyou a răspuns:

Trebuie sa-ti placa mirosurile de medicamente din spitale,mirosurile de clor,sa nu ai inima slaba cand vezi o multime de oameni bolnavi vaitanduse,deci trebuie sa ai senzatia ca-ti plac toate astea ce am enumerat eu aici mai sus,pentru asta trebuie sa te nasti sa ai chemare cu se spune si eu puteam sa fiu medic chirurg da nu-mi place mirosul de medicamente, injectii si mi-e greata sa cotrobai prin stomacul altuia, sper ca te-am incurajat happy

| NickiMinaj a răspuns:

Daca asta vrei sa faci, esti bun. daca esti slab de inima, stomac si caracter, lasa-te.

| CrazyTeenager a răspuns:

Daca te pasioneaza sau daca ai afinitati spre acest domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O duci bine cu chimia, nu ți-e frică de ace, tăișuri etc, la văzul sângelui sau la mirosul acestuia te simți perfect normal, și mai ai și o pasiune pentru biologie/anatomie happy