gbrltdr
| gbrltdr a întrebat:

Cum iti sporesti sansele de angajare pe o piata a muncii care prefera tinerii?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca mizand pe alte trasaturi -experienta profesionala si personala- si pastrandu-ti un spirit tanar, adica entuziast, cald, curios, dornic de a invata.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este greu sa concurezi cu tinerii, dar daca esti bun profesionist pana la urma se va prefera, zic eu, experienta. Depinde acum foarte tare de ce meserie vorbim. Undeva unde este vorba de vanzari, de relatii publice - sunt preferati tinerii care arata mai "comercial", desi eu sunt de parere ca o vorba buna, un sfat dat din suflet este mai pretios pentru cumparator decat un aspect fizic atragator. Cunosc, insa, multi oameni care s-au angajat de curand si au depasit varsta de 40 de ani. Pentru mine un exemplu este mama mea, care a fost angajata la mai multe firme dupa ce era in pensie - pentru ca a fost foarte buna profesional.

cristian
| cristian a răspuns:

In ultima vreme angajatorii si-au mai schimbat pretentiile si prefera persoane mature pentru ca sunt mult mai stabile pe piata muncii. Tinerii sunt mult mai schimbatori si se viseaza vedete peste noapte fara multa munca.
Pentru a creste sansele de angajare trebuiesc depuse cat mai multe CV-uri si trimise cat mai multe scrisori de intentie la cat mai multi angajatori.
Numai aplicand CV-uri aici, sansele cresc:
www.neogen.ro/ - 41k; in sectiunea Best Jobs.

eileen
| eileen a răspuns:

In primul rand, iti trebuiesc tot felul de cursuri de reconversie ca sa le zic asa, in domeniul IT, engleza, comunicare si altele care stii ca iti vor fi de folos in cautarea unui job. Experienta vorbeste de la sine dintr-un CV foarte bine realizat care sa atraga atentia si dintr-o scrisoare de intentie care sa iti scoata la iveala atuurile, dar fara computer skills si o limba straina la nivel cel putin intermediar este mai greu sa concurezi cu tinerii. Cu toate acestea nu este imposibil daca stii sa te adaptezi pietei si daca stii sa te vinzi scumpwinking
Totodata, se pune pret si pe aspectul fizic, de aceea la o varsta matura trebuie sa stii sa te ingrijesti corespunzator, sa te imbraci adecvat jobului urmarit.

| Mia_8661 a răspuns:

Numai si numai cu cunostinte, ...succes

| simona24 a răspuns:

Mia are dreptate.

| cely a răspuns:

E greu dar speranta moare ultima si nu uita EXISTA LOC SUB SOARE PENTRU FIECARE. Doamne ajuta!