| dannycrtsz a întrebat:

Cum ma pot decide asupra facultatii? Nu am vreun domeniu in care sa ma pricep mai bine sau sa ma atraga, si asta imi face decizia mai grea si frustranta.

Chiar nu ma pot hotari, si timpul trece...Am luat in calcul Protectia mediului si ASE (unde trebuie sa invat economia pentru admitere.), dar nu imi dau seama daca mi s-ar potrivi sau nu.

Chiar nu am o perspectiva asupra viitorului, din pacate.
Dati-mi niste sfaturi, va rog sad

7 răspunsuri:
| CartoonN a răspuns:

Nu exista ceva ce iti place? daca nu exista...atunci fa orice facultate, ce importanta are, oricum nu-ti place nimic, nu?
Mediteaza asupra viitorului si asupra asipratiilor pe care le ai in viata, astfel vei face o alegere.

| dannycrtsz explică (pentru CartoonN):

Chiar nu imi pot da seama de ce vreau in viata, probabil asta tine si de autocunoastere, nu stiu. Nu as vrea sa depind de cineva, ci sa ma descurc in viata, dar nu-mi gasesc 'calea'.

| selfieimage a răspuns:

Ghideaza-te dupa materiile preferat din liceu. Gandeste-te la ce ti-a placut in liceu, si axeaza-te pe o facultate care sa contina si materiile pe care ai vrea sa le studiezi, trebuie sa iei in calcul ca vei da examene din acele materii la facultate, asa ca e bine sa stii cate ceva din ele, nu poti sa te duci la ASE si tu sa stii matematica de 5. ;) Daca iti place biologia, poti sa te duci la umf sau facultatea de biologie, daca preferi romana si o limba straina te duci la litere, daca preferi calculatoarele si informatica te duci la automatica si calculatoare. Facultatile ce tin de protectia mediului de asemenea sunt foarte cautate, si ale de inginerie: facultatea de inginerie chimica si protectia mediului sau cea de inginerie electrica si informatie aplicata, si multe altele. Viziteaza site-ul asta, si vezi ce preferinte ai: http://stirileprotv.ro/......mania.html

| dannycrtsz explică (pentru selfieimage):

Am luat in calcul ASE-ul deoarece are domenii interesante. Ma pricep la mate, dar ar trebui sa invat economia pentru testul de admitere.

| selfieimage a răspuns (pentru dannycrtsz):

Pai, de exemplu la Bucuresti, nu stiu sa se dea examen de admitere la specializarile de la ASE. Dai examen de admitere la engleza, daca doresti sa mergi spre relatiile internationale, insa din cate stiu, se intra pe baza mediei de la bacalaureat plus un eseu motivational, notat cu admis/respins. Sunt sigura ca asta este admiterea din 2014 la ASE, in Bucuresti.
Pentru mai multe informatii, citeste intrebarile de pe urmatorul site:
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

| dannycrtsz explică (pentru selfieimage):

Asa o fi in Bucuresti. La mine, in Galati, se da admiterea din cunostinte generale din economie, indiferent de profil.

| selfieimage a răspuns (pentru dannycrtsz):

Pai atunci e cam aiurea, depinde de cata economie stii. happy Ai putea sa te apuci de invatat, faci pregatire daca este necesar, daca nu cauta-ti altceva. happy