| AnastasiaIacov a întrebat:

Cum pot ajunge să studiez în Statele Unite. Să fac liceul acolo. Ce acte îmi trebuie, ce trebuie să fac.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Incepi de aici:
http://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/student-visa.html
Trebuie sa fii acceptata de o scoala SEVP. Cum, depinde de fiecare scoala in parte.
Pasul urmator va fi sa obtii viza ca aici:
http://ro.usembassy.gov/visas/nonimmigrant-visas/
Trebuie sa stii ca daca faci asta pe banii tai:
- te chelesc astia de bani
- calitatea invatamantului este slabuta.
Iesi mai bine sa faci un colegiu national serios din Romania.
Pana sa ajungi in USA vei plati tot felul de fee-uri de USD 100-200. Taxa de scolarizare se plateste anual si te uiti la US$30-40000. Chiria depinde de oras. In Seattle o garsoniera (bachelor) este pe la $1, 500. Poti gasi pe la $1, 000 cu buda comuna, ca la hotelurile proaste. Sau poti incerca "shared accomodation", te mai lipesti cu 1-2 fete si impartiti costurile. Intr-un oras nasol de prin Great Plains sau desert te costa mult mai putin.
Transportul poate fi cam $100 pentru studenti (de exemplu Tri-Met in Portland, OR). Cu mancarea te descurci in $400-500 daca stii sa te gospodaresti. Poti sa iti iei haine in reducere sau de la outlet. Dupa 2-3 luni vei invata sa traiesti aici si vei sti unde sa cauti reduceri.
Dar pentru liceu nu merita sa faci in USA. Sunt foarte slabe. Doar scolile private de renume ar merita, dar acolo te uiti la tuition fees fabuloase. Daca ar fi vorba de invatamantul superior, da, unele institutii merita dar si acolo trebuie sa te uiti foarte atent.

| AnastasiaIacov explică (pentru SkyPilot):

Taxa de $40.000 este si la scolile publice?

| SkyPilot a răspuns (pentru AnastasiaIacov):

Nu. Sunt gratuite. Dar nu exista facultati sau colleges gratuite.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci rost de o viza, bani și eventual de o bursa ca să te poți muta acolo.

PS nu asculta ce zice Anamaria. Scopul ei pe TPU e sa dezinformeze total cu tot ce poate. Nu e condiționată nicăieri educația de cetățenie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Liceul este dificil să îl faci acolo. Dar poți face un an de liceu acolo. Dacă ai vârsta potrivită. anul acesta se mai fac înscrieri până în 18 octombrie pentru anul 2020.
https://www.mara-study.ro/......2019-2020/

| aXy99 a răspuns:

Nu merita sa faci liceul acolo. Deloc! Cauta o facultate in Europa, liceul fa-l in Romania. Inveti mai multe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti prostii, AnaMaria50
Poate binemersi sa studieze, cel putin in uk. Daca are la cine sa stea, parinti, rude. Este gratis scoala aici. Am prieteni care au venit cu fetele aici, si le-a inscris la scoala fara probleme. Dupa 6 luni, vorbesc engleza perfect, cu accent chiar.