| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum pot castiga experienta in domeniul Project Management imediat dupa absolvire? Cam toate slujbele cer experienta minimum 2 ani.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti castiga experienta doar daca lucrezi, altfel n-ai cum. Eventual daca lucrezi in timpul facultatii in domeniu (ca practica sau in vacanta de vara) ai putea dobandi ceva experienta.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ioandelasal):

Am experienta in alte domenii. Ma refeream doar la experienta pentru Project Management, pe care nu am cum sa o obtin daca toate joburile solicita experienta de minimum 2 ani, cum am si scris in intrebare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Exact la intrebare ti-am raspuns. Degeaba ai in alte domenii daca se cere si tu nu ai in respectivul domeniu.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dupa mine, singura sansa e sa lucrezi la o firma suficient timp cat sa demonstrezi ca esti bun si mai tarziu (gen dupa ani) sa te puna cineva project manager. Liderul meu actual o lucrat cam 5 ani la firma noastra cot la cot cu alti angajati pana sa il faca PM. Dureaza nu zic ca nu, dar nu prea ai de ales. Evident, poti sa ai si noroc chior sa te puna cineva PM din prima dar rar.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ioandelasal):

Si cum sa fac experienta intr-un domeniu daca nu ma angajeaza nimeni pe motiv ca nu am? laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru ClaudiuM1997):

Ce post avea colegul tau? Cand spui ca 'a lucrat cot la cot'.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pai lucrez la o firma de IT si el era software developer. Deci un angajat simplu intr-o firma IT. Cand s-o angajat colegi noi si o trebuit sa se faca o noua echipa cu un nou project manager, l-o pus pe el pe baza experientei cum a stat 5 ani pe un proiect asemanator. El acum e project manager, are 8 oameni in echipa dar pana sa ajunga in puctul asta ( sa se ocupe de interviuri, salarii, relatii cu clientul, negocieri, etc), a fost si el un simplu angajat. Doar ca a demonstrat ca poate mai mult.

| RoCkKiD a răspuns:

Singura varianta e cu voluntariat in timpul facultatii. Exista totusi si joburi de PM entry level in companii care aplica procesul pe industrii unde e mai simplu gen cercetari de piata sau traduceri. Depinde si din ce oras esti, pentru ca in cele under industria de servicii nu e asa mare, majoritatea joburilor de PM tind sa aiba si o componenta tehnica.