| Florin_George_1994 a întrebat:

Cum pot invata mai repede si mai eficient pentru bacalaureatul la GEOGRAFIE? Am invatat toata Europa, insa am dificultati la diferentele si asemanarile dintre unitatile de relief. La Romania, sunt super varza! Imi puteti da cateva idei?

7 răspunsuri:
| Sarcasticu a răspuns:

Încearcă să nu tocești toată cartea, să înveți cuvânt cu cuvânt, literă cu literă...mot-a-mot.

Fă toată asta într-o poveste. Învață cât înveți iar după încearcă să-ți aminteșți ce ai învățat și recită cu voce tare ce ai învățat prin cuvintele tale.

| aleahimk a răspuns:

Buna! Idei ceream si eu acum ceva timp, dar am ajuns la concluzia ca nu e nimic mai bun decat sa gandesti logic si sa lucrezi intens. Pe mine m-au ajutat variantele, incearca sa rezolvi cat mai multe, chiar daca nu stii toata materia; gresind, vei retine si vei sti pe viitor ce e corect. O alta optiune ar mai fi lecitina in perioada asta pana in bac, vei retine mai usor. Bafta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nycusor_Buga_Maryus_1996 a răspuns:

Cel mai bun mod de a invata la geografie este cu harta in fata...Cand inveti nu te mai gandi in alta parte decat la ceea ce trebuie sa inveti...Succes

| DemonMv a răspuns:

Profudegeogra.eu

| sasha131 a răspuns:

In primul rand, ar trebui ca la liceul unde esti sa se faca pregatiri, iar profesorul sa iti rezolve orice nelamurire. Dau BAC-ul tot la geografie si cea mai buna varianta de a invata este sa ai harta in fata. La diferente si asemanari e bine sa faci cat mai multe exercitii (valabil si pt.Romania si pt.Europa). De ex. daca ai deosebiri si asemanari din punct de vedere al reliefului, ia fiecare unitate ( din cele 2 pe care le ai in exercitii) si scrie orogeneza, tipuri de roci, altitudini etc. Apoi o sa vezi dif. si asemanarile mult mai usor. Atentie! faci asta numai cand lucrezi acasa sau pe ciorna, pe foaia de examen scrii direct ce ti se cere.

| BiuL a răspuns:

Scrieti-le. Faci un tabel, intr-o parte scrii o unitate de relief, in cealalata parte, alta unitate si scrii cu liniute, cum e modul de formare la una, in cealalta parte cum e modul de formare la cealalta, si tot asa. sau poti face o plansa cu toate podisurile una cu toti muntii etc