| Mariushgv a întrebat:

Cum pot sa devin paramedic? Si cat dureaza?

Răspuns Apreciat de Editori
| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salutare.Eu sunt voluntar ISU, iar pentru a deveni PARAMEDIC in primul rand trebuie ori sa faci scoala de subofiteri pentru pompieri la Boldesti fie sa devi Voluntar ISU cum sunt eu.Pentru voluntariat se incheie un contract de voluntar intre cursant si ISU al carui judet apartii se fac cursuri de prim ajutor si de SSM aceste cursuri avand un total de 69 ore de voluntariat iar dupa cursuri se va da testare din primul ajutor la care trebuie sa iei minim 7.Restul de ore de 120 sau 240(in functie de judet) va trebui sa faci un studiu individual adica ti se va da carti sa citesti sau mergi la detasamet sa stai degeaba sau participi la sedinte lunare(fie ca esti paramedic sau nu se fac sedinte lunare asa ti se vor aduna orele). Dupa ce termini 120/240 ore abia apoi te poti inscrie la cursul de paramedic care se vor tine in centre de pregatire profesionala(Timis, Constanta, Cluj, Sibiu, etc).Cei de la detasamnetul de care apartii fac o lista cu cursantii care vor sa mearga la curs a(fiind voluntar atat cursul de baza cat si cel calificat este gratuit).La centrul de pregatire se va asigura gratuit cazarea dar transportul si masa il vei plati din banii proprii, se face o luna de zile cursuri si practica(in luna august) constand din 3 probe(scris, practic, pe echipe) la care trebuie sa iei minim7 iar daca nu iei la toate 3 probele minim 7 mai ai o sansa sa dai examinarea cu pompierii in septembrie iar daca nu il vei lua nici in septembrie va trebui sa faci din nou cursul.Pentru scoala de subofiteri si protectie civila Boldesti se da examen scris si practic(sportiv). Acolo inveti sa stingi incendii si vei invata primul ajutor calificat iar cand vei termina in functie de media pe care o ai te vor repartiza ISUJ(inspectoratul pentru situatii de urgenta judetean). Daca vrei sa devii voluntar iti urez bafta!

| Mariushgv explică:

Bun dar daca am facut medicina doar facultate nu pot sa devin paramedic?

| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Nu.In programul de voluntariat si medicii se pot inscrie dar nu poti deveni paramedic daca nu devi voluntar ISU sau mergi la Boldesti.Paramedic e una adica mai jos ca si asistentul, apoi vine functia de asistent, medic si ambulantier.La fel este si la SAJ(serviciu de ambulanta judetean).Ca si voluntar poti deveni paramedic dar nu poti activa pe SMURD tip C(Terapie Intensiva Mobila) doar pe SMURD tip B2. Daca esti rezident poti activa ca si medic pe SMURD tip C dar nu sunt 100% sigur. Daca esti rezident incearca sa vorbesti cu medicul care este pe UPU dar daca esti in primii1-6 ani de medicina doar voluntariat poti sa faci

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru cursuri de paramedic adreseaza-te la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta si acestia te vor lamuri cat dureaza cursurile.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să urmezi doar un curs de paramedici organizat de SMURD. La finalul cursului, vei sustine un examen din cunoștintele teoretice și practice, pentru obtinerea certificatului de absolvire.
http://www.go.ise.ro/povol/928.htm

http://ph-online.ro/......-4-000-lei

| Donsavas a răspuns:

Poti deveni paramedic cu niste cursuri de calificare