| Papusha_5823 a întrebat:

Cum pot sa devin un designer renumit?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu creații originale și de calitate!
Pa, pa.

| DeCe a răspuns:

Eu acum 2 ani am terminat facultatea de design ambiental. Daca vrei sa devi un designer renumit, trebuie in primul rand sa iti doresti foarte mult asta ca sa fi sigura ca o sa lupti cat e nevoie ca sa ajungi in varf. Trebuie o facultate, apoi o firma, srl sau cel mai simplu pfa, apoi avand firma in timp o sa ajungi sa fi cunoscuta.Iar daca la fiecare lucrare faci o treaba excelenta iar clientul e extrem de multumit, fi sigura ca o sa ajungi sa fi cunoscuta. Cam asa vad eu treaba asta, poate altcineva are alte idei. Sper ca macar ti-am fost cat de cat de ajutor.

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa faci liceul de arte si/sau design sau de materiale texile si croitorie, iar apoi la facultate la design vestimentar.
Daca vei deveni renumit sau nu, asta depinde doar de tine, de creativitate, excentricitate, de ce relatii reusesti sa obtii si cu cine etc. happy

| valeanucarmen31 a răspuns:

In primul rind trebuie sa ai ceva mostenit la baza, vreau sa spun talentul la desen, este prima caramida pe care se ridica viitorul zid. Daca nu ai aceasta inclinatie spre desen nu vei simti culorile si volumele, creatia o simti nu o calculezi.Eu o mostenesc pe mama mea si am inceput cu pregatirea intensa la desen cam de la 5 ani si acum am 50.Trebuie sa fie o pregatire de specialitate pe toata perioada scolii.Am urmat cursurile la liceul de Arta din clasa a 5-a si pina am terminat scoala si de atunci lucrez numai creatie amenajari interioare.Te pregatesti in fiecare zi pe toata durata vietii deoarece tendintele sunt mereu in schimbare si trebuie sa fii mereu pe val cum se spune.Cei care fac creatie nu-si mai apartin, sunt robii meseriei de cind se nasc, cam asta este pe scurt.In al doilea rind trebuie sa ai norocul sa te vada cineva si sa binevoiasca sa te lanseze deoarece in societatea noastra chiar daca esti foarte bun si nu ai pe cineva sa te sustina cu relatii vei fi exploatat de cei care nu au talent si si-l insusesc pe al tau. Este crud adevarul dar asta este.