| anonyymuusss a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama daca medicina este pentru mine?

Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa stii la ce te inhami - materie multa de invatat, sesiuni lungi si grele in timp ce alti fosti colegi de liceu s-au saturat deja de mare si munte tu vei mai avea de dat inca un examen. Nu vreau sa te descurajez - totul este frumos chiar daca este greu. Apoi dupa 6 ani de facultate la zi (medicina nu se poate face la fara frecventa) iesi cu o diploma pe care scrie medic generalist dar pe care nu o poti folosi pentru ca drept de libera practica vei avea abia dupa rezidentiat (de la 3 la 5 ani). In rezidentiat vei munci in spital, vei invata, vei fi platit simbolic si vei avea mai mult contact cu pacientii care cateodata (foarte rar dar se intampla) in loc de multumesc pentru ajutor te vor injura. Daca esti copil destept, in facultate te interesezi care este modalitatea de a face rezidentiatul in alta tara; iti alegi tara (in momentul asta in Germania este perfect), te pui la punct cu limba si ai plecat (in Germania te primeste doar cu diploma - singurul examen pe care il dai este cel de specialist la sfarsitul rezidentiatului). Sau poti face rezidentiatul in tara daca inveti bine, ai noroc si iei examenul de admitere in rezidentiat - specialitatea se alege in fuctie de medie asa ca in Ro cum ti-o fi norocul.
Pe langa toate aceste aspecte trebuie sa mai ai acasa o familie care sa te sustina financiar cel putin 6 ani de facultate in Romania si tot in Romania inca 3-5 de rezidentiat si dupa aceea o perioada.
Eu ti-am spus doar partile grele (mai sunt si alte aspecte negative mai putin semnificative) daca inca mai vrei la medicina atunci medicina este pentru tine.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai tu poti sti asta. Lesini cand vezi sange?

| anonyymuusss explică:

Nu am probleme cu sângele laughing

| Xscape a răspuns:

Ca să fii medic, trebuie să iubeşti oamenii, să ai satisfacţie când ajuţi pe cineva, să reacţionezi la un zâmbet sincer. Medicii salvează vieţi, trebuie să îţi iubeşti aproapele. happy

| Aritzu2000 a răspuns:

Trebuie doar sa-ti placa, sa faci aceasta meserie cu pasiune. Trebuie sa faci tot ce iti sta in puteri sa ajuti oamenii cu probleme happy totul tine de tine si de personalitatea ta.

| puimiei a răspuns:

Fa-ci un test de chimie organica on line si vezi cum stai cu; romana, anatomie-fiziologie