| bunnylover537 a întrebat:

Cum pot sa-mi dau seama daca sunt facuta pentru o cariera in medicina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o fire usor impresionabila? Te temi de cadavre? Te temi/ti-e scarba/ai fobie de sange? Daca ai raspuns cu da la acestea, mai gandeste-te. Medicina inseamna sa ai contact cu aceste lucruri, inseamna sa pui mana pe oameni bolnavi, inseamna sa ai de a face cu colegi mizerabili care iti zambesc in fata si sunt in stare sa te distruga de fapt, in medicina trebuie sa fii puternic, sa actionezi prompt, trebuie sa te pasioneze cu adevarat studiul, pe o parte trebuie sa si tocesti, dar sa si 'furi', sa prinzi din zbor unele chestii. Daca esti pregatita pentru a renunta la distractie si nopti de somn in favoarea studiului, daca iti place biologia si chimia, daca ai abilitati de comunicare si destula vointa vei reusi o cariera medicala. Daca faci parte din categoria celor lenesi, excesiv de sensibili, sau crezi ca a copia si a plati exemene e un mod de a termina o facultate, mai bine gandeste-te la altceva.Medici cu diploma avem destui, dar medici adevarati, pasionati, care salveaza vieti, avem prea putini... Eu sunt studenta in anul 3, iar cand aud pe cineva ca vrea sa dea la Medicina, pe o parte ma bucur, pe alta ma intristeaza, stiind toate greutatile prin care va trebui sa treaca, si ma mai intristeaza faptul ca multi abuzeaza de faptul ca au bani, cu bani poti cumpara examene dar nu poti cumpara inteligenta si cunostinte, iar fara astea nu vei fi niciodata un medic bun, vei fi doar rasul colegilor si al pacientilor.Trebuie sa ai nervi de otel, sa stii sa vorbesti frumos atunci cand ti se vorbeste urat- pentru ca in facultate vei fi doar un alt rahat de student, si nu poti sa raspunzi obraznic medicilor care iti vor fi dascali, desi unii te vor lua peste picior.Gandeste-te bine, si in cazul in care vei alege optiunea asta iti urez mult succes si putere de munca!

6 răspunsuri:
| iFollowRivers a răspuns:

Daca iti place biologia, daca nu iti e rau de la sange, daca esti indemanatic/a si atenta la detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa iti raspund la mesajul pe care mi l-ai trimis dar nu pot asa ca iti las aici ce aveam de zis.In primul rand, felicitari, inseamna ca o sa te descurci la biochimie- asta o faci in anul 1 si 2.Ai timp destul si pentru tine, daca stii cum sa il administrezi, nu e o facultate horror asa cum cred unii.In sesiune o sa fie mai greu, in rest e ok. In sesiune nu se tin cursuri, in restul timpului va trebuie sa mergi la cursuri vei avea cam 1 pana la 3 sau 4 cursuri pe zi, sau lucrari practice(LP), la unele cursuri prezenta e obligatorie, la altele nu prea se tine cont, la Lp prezenta e intotdeuna obligatorie, daca absentezi trebuie sa recuperezi absentele, altfel nu intri in examen la materia respectiva. Vei da mai multe tipuri de examene- sa incep cu inceputul- seminar- cu valoare/ fara valoare de partial adica o testare la care daca obtii nota de trecere - de obicei de la 7 in sus si are valoare de partial scapi de partea de materie- nu o mai dai si la exemen, sau poate fi fara valoare de partial, tot dai la examen partea respectiva de materie, chiar daca il promovezi( o sa te ajute sa fii mai bine vazuta de prof si sa inveti mai usor pentru. ex. final- adica cel din sesiune) seminarele se dau in cursul semestrului, iar la unele prezenta e obligatorie. In presesiune vei da examenele practice- adica materia parcursa la LP constand intr-o proba scrisa si partea practica.Nepromovarea ex. practic va insemna ca nu vei avea voie sa intri in examenul din sesiune la materia respectiva. Iar in sesiune vei da examenele finale la toate materiile- notele obtinute la acestea vor fi trecute in carnet. Poti da examen sau colocviu, diferenta consta in faptul ca ex de tip colocviu se da la materiile neimportante gen educatie fizica, etc. In primul an o sa ai urm materii: anatomie. embriologie, biochimie, fiziologie, biologie celulara, biofizica, astea sunt mai de baza, apoi prostii gen informatica/ biostatistica, lb straina, sport, si prostii de facultative gen istoria medicinei, astea sunt asa ca sa umple timpul.Acum depinde si de programa facultaii unde o sa dai. Sa ai grija cu colegii pentru ca la medicina este o mare mancatorie de rahat, o sa vezi, iti vei gasi si prieteni dar si multi dusmani, cel mai bine e sa ii ignori. Daca o sa inveti din timp- adica putin si in cursul semestrului va fi ok, si vei scapa cu restante putine sau norocul tau nici una.O sa ai timp de tot ce vrei tu, mai putin in sesiune. Daca mai vrei detalii scrie-mi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nou iti raspund aici pentru ca statusul de junior nu imi permite sa iti trimit mesaje tongue Cu bursele in strainatate nu am idee, stiu ca sunt niste programe pentru asta in cadrul fiecarei facultati, si trebuie sa indeplinesti anumite criterii- in facut. de medie, trebuie sa fii integralista (sa nu ai restante) sa cunosti bine cel putin o limba straina, pentru asta va trebui sa te interesezi in momentul in care termini anul 1.In legatura cu jobul in strainatate: sa iti spun cum e la ora actuala, poti da rezidentiatul(examenul) aici, in Romania, sa zicem in judetul X, momentan legea spune ca in judetul X vei fi obligata sa lucrezi ca medic rezident, nu in alte judete; sau dupa ce termini cei 6 ani de facultate poti pleca in strainatate, si vei urma acolo programul de rezidentiat in functie de tara pentru care optezi.Ideea e ca, in cazul in care optezi sa pleci nu mai trebuie sa dai aici ex. de rezidentiat care, e unul destul de greu.Dar pe parcurs se mai schimba legi, etc, deci nu se stie cum va fi cand vei termina tu, apoi si eu stau in ceata, care mai am 3 ani...habar nu am cum va fi...chestia e ca se schimba cate un lucru de la an la an.Vei vedea ca toata lumea te va sfatui sa pleci, eu nu comentez la problema asta, pentru ca depinde mult si de specializarea pe care o vei alege, si medicii sunt ca si ceilalti oameni, unii castiga mai bine, altii mai prost, in functie de specializare, interesul pe care il da fiecare, etc.

| IceCream11 a răspuns:

Studiaza in avans biologia si daca chiar iti place ce afli si modul in care studiezi,atunci, totul e usor!
Daca nu, cauta-ti o alta inclinatie! happy

| julia99 a răspuns:

E de ajuns sa iti placa meseria pe care o faci si totulm vine de la sine dar prima data trebuie sa te gandesti bine ce vei face in continuare

| Madutzaaa67 a răspuns:

Daca iti place aceasta meserii si ai inclinatii catre asa ceva...sigur!smug