| mirelaaamira a întrebat:

Cum poti ajunge profesor universitar? ce presupune un doctorat? si de ce se da?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Numai cu doctoratul nu ajungi profesor universitar!--- trebuie sa urci multe "trepte" academice(asistent universitar->lector/sef de lucrari->conferentiar->profesor. Profesor universitar inseamna ani si ani de munca in cercetare/ inovatie, zeci de lucrari stiintifice si carti de specialitate publicate.
Varsta posibila pentru a atinge varful carierei universitare este undeva intre 45 si 60 de ani---foarte rare sunt cazurile cand poti ajunge profesor universitar la 35 de ani!